CZERWCOWE TRUSKAWKI NA ZAGONKACH
3 min read” Czerwiec temu się zieleni, kto do pracy się nie leni” .
Czerwiec to miesiąc, kiedy możemy wypocząć wśród bujnie rosnących roślin, zajadając się pierwszymi owocami i warzywami. Niemniej jednak pracy także nie brakuje. Ogrodnik zawsze ma zajęcie i to sobie cenię, gdyż aktywny wypoczynek wychodzi nam tylko na zdrowie.
Czerwiec to pora wczesnego lata. Czas, zacząć cieszyć się swoim ogrodem, ciepłem i feerią kwitnących kwiatów. Ożyło też oczko wodne, rozkwitły balkony i tarasy. Czerwiec jest z reguły miesiącem pogodnym, więc w przypadku bezdeszczowej pogody należy regularnie podlewać ogród.
Fot. www.poradynazdrowie.pl
W ogrodzie ozdobnym nadszedł czas na wykopywanie tulipanów. To dobry czas na wysiew roślin dwuletnich. Należą do nich między innymi bratki, podobnie z goździkami brodatymi, naparstnicą, stokrotkami i niezapominajkami.
Azalie i różaneczniki: usuwamy przekwitłe kwiatostany – przedłużamy w ten sposób okres kwitnienia i powodujemy, że w przyszłym roku kwitnienie będzie obfitsze.
Róże: obcinamy sekatorem przekwitłe róże – pamiętajmy, że obcinamy nie tylko sam kwiat, ale łodyżkę, z co najmniej dwoma parami liści poniżej. To pobudzi je do ponownego kwitnienia. Usuwamy dzikie pędy wyrastające z podkładek, bo w przeciwnym wypadku dziczki zagłuszą całą roślinę.
Byliny kwitnące wiosną: dzwonek ogrodowy, łubin, tojad, złocień, ostróżka – należy mocno przyciąć po przekwitnieniu – spowoduje to silny wzrost rośliny i powtórne kwitnienie pod koniec lata. Po przycięciu należy je obficie podlać i zasilić nawozem.
To także dobry czas na podział kwitnących wiosną bylin: fiołków, pierwiosnków, omiegu.
To najwyższa pora do podparcia i podwiązania dużych roślin kwitnących – zapobiegnie to ich zwisaniu, łamaniu się, a rosnąc teraz zakryją podpórki.
Tarasy i balkony w tym miesiącu toną już w kwiatach. Naszym zadaniem będzie przede wszystkim systematyczne podlewanie, nawożenie, usuwanie przekwitłych kwiatów oraz ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami. W przypadku upałów rośliny należy podlewać nawet dwa razy dziennie. Najlepiej z samego rana oraz wieczorem. Nawożenie najlepiej doglebowo płynnymi nawozami.
Na parapecie:
- rozmnażamy fiołki afrykańskie przez sadzonki liściowe
- dzielimy rośliny doniczkowe, które zbytnio się zagęściły
- nawozimy rośliny w domu specjalnymi nawozami dla roślin kwitnących lub zielonych
- rozmnażamy pelargonie
W sadzie:
- skracamy pędy winorośli
- usuwamy na jabłoniach część zawiązków owoców, aby zapewnić dobrą jakość owoców. Najpierw czekamy na naturalny opad czerwcowy, polegający na zrzuceniu przez samo drzewo wielu niedostatecznie zapłodnionych zawiązków.
- korygujemy formy koron drzew i wzrost pędów. Wzniesionym pędom nadajemy poziome położenie, przywiązując je po przycięciu lub obciążając małymi ciężarkami
- krótkie pędy boczne jeżyn skracamy nad dwoma-trzema liśćmi, rózgi zaś przywiązujemy do podpór, tworząc szpaler ułatwiający zbiór
- w krzewach malin pozostawiamy po 10-12 silnych pędów na 1 metr bieżący
- ściółkujemy krzewy kompostem, aby zapewnić wilgotną glebę i zaopatrzenie w składniki pokarmowe
- nawadniamy rośliny sadownicze
- ścinamy zioła w słoneczny dzień i suszymy
- sadzimy lub siejemy kalarepę i późne odmiany kalafiora
- wysiewamy kapustę pekińską
- wyłamujemy pędy boczne pomidorów
- zbieramy groch łuskowy i cukrowy
- zbieramy czosnek posadzony jesienią
Trawnik:
- kosimy trawnik niezbyt krótko co 7 dni
- nawozimy specjalnym nawozem do trawników co miesiąc
- ściętą trawę dorzucamy do kompostu lekko przesuszoną
- regularnie nawadniamy trawnik
Na jagodnikach zbieramy smaczne i pachnące truskawki. I przede wszystkim rozkoszujmy się ferią zapachów i barw. Piękne chwile tak szybko umykają, zduszone codziennymi sprawunkami.
Wypielęgnujmy ogrody, zaprośmy przyjaciół na smaczną herbatkę. Przecież dobrzy ogrodnicy mają się czym pochwalić.
Agnieszka Krizel