25 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Członkowie Związku Literatów Polskich z Bydgoszczy i Torunia będą obchodzili 60. rocznicę istnienia związku

2 min read

Członkowie Związku Literatów Polskich z Bydgoszczy i Torunia będą obchodzili 60. rocznicę istnienia związku 28 września o godzinie 16.00 w Galerii Wspólnej przy ul. Batorego.  Związek Literatów Polskich w Bydgoszczy i Toruniu świętuje jubileusz sześćdziesięciolecia istnienia.

Po II wojnie światowej i przeniesieniu się wielu literatów z Wilna do Torunia, struktury związkowe organizowały się najpierw w Toruniu i głównym ich animatorem był prof. Konrad Górski. Postanowiono nawiązać do kształtu organizacji nakreślonego w latach dwudziestych przez jej twórcę Stefana Żeromskiego. Historia Oddziału umiejscowionego w Bydgoszczy zaczyna się na początku lat sześćdziesiątych, a kolejnymi prezesami byli Alfred Kowalkowski, Władysław Dunarowski, Jan Górec-Rosiński, a od 2003 roku Dariusz T. Lebioda. W charakterystycznej, wieloletniej siedzibie w starym spichrzu pojawiało się wielu znanych pisarzy polskich, żeby wymienić tylko Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Jerzego Sulimę-Kamińskiego, Edwarda Stachurę czy Ryszarda Milczewskiego-Bruna.

Po zawirowaniach politycznych i rewolucji solidarnościowej związek rozpadł się na dwie organizacje. Mamy ZLP i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Dziś Związek Literatów Polskich pełni funkcję związku zawodowego. Nie reprezentuje żadnej grupy politycznej, nie podlega żadnym politycznym wpływom.ZLP w Bydgoszczy skupia się jedynie na publikacjach książek, organizacji imprez i promocji swoich członków. Podczas uroczystości w Galerii Wspólnej, wręczone zostaną odznaczenia i medale, w tym pośmiertnie najwyższe odznaczenie, jakie otrzymał bydgoski twórca, Gloria Artis dla Jana Góreca-Rosińskiego. Gośćmi honorowymi będą prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, przewodniczący Rady Miasta Roman Jasiakiewicz, prezes ZLP Marek Wawrzkiewicz oraz prezes oddziału poznańskiego Paweł Kuszczyński.

Plakat wprowadzający i tekst Dariusz Tomasz Lebioda

http://bydgoszcz24.pl/artykul/zwiazek-literatow-polskich-swietuje-60-lecie

 

_____________________________________
Kanałami informacyjnymi, dostępnymi TOKiS – PRESS, dowiedzieliśmy się o tym, że znany tucholski dziennikarz, poeta, animator kultury, członek ZLP  – Pan Kazimierz Rink  – weźmie udział w uroczystościach, a uczestnicy będą mieli przyjemność wysłuchania w Jego interpretacji, kilku wierszy. Znając tembr głosu i nienaganną dykcję poety, będzie to, bez wątpienia, niezwykłe przeżycie.

 

Trzymamy kciuki. [Przyp. red]

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook