21 października 2020

CZY POWIAT STAĆ NA modernizację LĄDOWISKA DLA ŚMIGŁOWCÓW W CENTRUM TUCHOLI?

2 min read

Podczas VII sesji Rady powiatu radny Andrzej Pruszak wystąpił z niezwykłą interpelacją…

Zelektryzowała część rady.

Tuchola dysponuje lądowiskiem dla śmigłowców szlachetnej formacji LPR. To dzielni ludzie, którym swego czasu poświęciliśmy bardzo obszerny artykuł. Lądowisko usytuowane jest w pobliżu kościoła przy Cegielnianej. Kilka lat temu byliśmy tam z wizją lokalną. Interweniowaliśmy i w efekcie wszystkie urządzenia, które były uszkodzone naprawiono lub wymieniono. Płyta lądowiska teoretycznie jest przygotowana (oświetlenie) do przyjęcia śmigłowca o dowolnej porze dnia i nocy. Oczywiście, aby taki obiekt spełniał wszelkie wymogi bezpieczeństwa, zwłaszcza podczas nocnych lądowań trzeba kilku istotnych zmian, zwykłe światła, to zbyt mało. Potrzeba doinwestowania obiektu,być może wtedy zyska status „przyszpitalnego”. To właśnie jest celem radnego.

Radny Pruszak ma pomysł, który związany jest ściśle ze wzorcem chojnickim. Czy radny pozazdrościł Chojnicom lądowiska, które znajduje się tuż przy szpitalu? Bez wątpienia tak. Radny dalej udowadnia, że „niewielkim” kosztem można zmienić status już istniejącego.

 W przeszłości brano pod uwagę likwidację stacji paliw (rejon dawnego STG) znajdującej się na terenie naszego szpitala i w jej miejsce wybudowanie lądowiska. Pomysł spalił na panewce z wielu powodów. Finansowy zdawał się być najmniej istotnym. Powstało obecnie działające.

Radny Pruszak zadał sobie trud i przygotował nawet listę lądowisk w naszym regionie, jest imponująca jednak to niczego nie zmienia, o ile władze powiatowe wezmą ten pomysł pod uwagę, oczywiście w odległej przyszłości.

Pozostaje także kwestia zgody Burmistrza Tucholi, który jako realista, z pewnością sytuację przemyśli.

Z zainteresowaniem będziemy obserwować ciąg dalszy tego pomysłu, który w chwili obecnej można traktować, jako utopijny, choć interesujący. Pamiętajmy o tym, że tucholski szpital jest jednym z tych, który pewnych czynności nie podejmie, o czym przekonał się ostatnio jeden z poszkodowanych w ciężkim wypadku pod Tucholą kierowca. Jego przetransportowano do… Chojnic, choć do Tucholi było znacznie bliżej! Modernizacja i zmiana statusu obecnego lądowiska wydaje się być radykalnym antidotum na wszelkie „przyszpitalne” bolączki radnego Pruszaka, o ile to On jest pomysłodawcą.

____________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook