27 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Dar Pomorza” częścią historii Powiatu Tucholskiego (AKTUALIZACJA)

2 min read

Ponad 110 lat od wodowania, 90 lat od podniesienia polskiej bandery na wyjątkowej jednostce. „ Dar Pomorza” stanowi symbol związku Polski z morzem, a jego historia jest nierozerwalnie związana z Powiatem Tucholskim i jego mieszkańcami.

Dzisiaj w budynku Starostwa Powiatowego w Tucholi odbyła się podniosła uroczystość, podczas której wręczono kolejnego anioła osobie niezwykłej, która nierozerwalnie związana jest z historią pewnego statku – symbolu.

„Dar Pomorza” zakupiony został w 1929 roku za 7000 funtów szterlingów ( 304.062 złotych i 50 groszy). Kwota została zebrana od mieszkańców i samorządów w tym 4721 złotych od Powiatu Tucholskiego i 1197 złotych od miasta Tucholi. Oznacza to, że prawie pięćdziesiąta część statku ufundowana została przez samorządy naszego powiatu. Niezbędne naprawy i przeróbki pochłonęły co najmniej kolejne 380.295 zł i 32 grosze, jednak nie wiadomo, jaka część tej kwoty zebrana została od indywidualnych mieszkańców powiatu.

„Dar Pomorza” zawsze łączył różne środowiska: rolników z marynarzami, a ziemiaństwo z chłopstwem. Na maszcie nowego żaglowca powiewała dumnie bandera wyhaftowana ręcznie przez hafciarki z  Koła Gospodyń Wiejskich w Kiełpinie pod przewodnictwem pani Marii Gulgowskiej. Podobna sytuacja była z banderą „Daru Młodzieży”, ponownie nasze hafciarki w osobach pań: Marii Fortuńskiej i Honoraty Bloch, wykonały doskonałą pracę.

Niestety, na spotkanie nie dotarł gość specjalny z żaglowca „Dar Pomorza”, do rąk którego miał trafić kolejny anioł.

 


(red.)

Na pdst. opracowania p. Karola Gutsche.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook