Capella pro Musica Antiqua zagra i zaśpiewa dla pracowników NASA i ESA!
2 min readZespół Muzyki Dawnej Capella pro Musica Antiqua, działający przy Szkole Podstawowej nr 1 w Tucholi pod kierunkiem Marzeny i Romana Tyrańskich, wystąpi podczas inauguracji Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego w toruńskim ratuszu.
4 stycznia 2013 roku w Olsztynie marszałkowie województwa Kujawsko – Pomorskiego i Warmińsko – Mazurskiego podpisali list intencyjny w sprawie organizacji wydarzeń Roku Mikołaja Kopernika. Jeszcze tego samego dnia poproszono tucholski zespół o uświetnienie uroczystości inauguracyjnych przypadających na dzień 18 lutego b.r.
Zespół, wraz z innymi grupami rekonstrukcyjnymi – rycerzami, mieszczanami w strojach z epoki i jeźdźcami na koniach, weźmie udział w uroczystej paradzie ulicami toruńskiej Starówki. Wszystko to w oprawie historycznych, stylizowanych chorągwi Torunia, Królestwa Polskiego i Prus Królewskich. Trasa przebiegać będzie obok Domu Kopernika i Katedry Kopernikańskiej. Zakończy się złożeniem kwiatów pod pomnikiem astronoma.
Najważniejszy jest jednak fakt, że w tym ważnym dla Torunia dniu, Capella pro Musica Antiqua zaprezentuje się jak, typowa dla czasów Kopernika, kapela dworska. W zabytkowej Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego będzie tworzyła klimat, jaki panował podczas oficjalnych spotkań i biesiad w renesansie. Zespół, ubrany w kostiumy historyczne z XVI wieku, grający na kopiach instrumentów dawne tańce i śpiewający pieśni dworskie, zaprezentuje się w dopasowanym do okoliczności programie „Muzyka w czasach Mikołaja Kopernika”. Zespół wystąpi dla zaproszonych gości – m.in. uczonych z Padwy, Ferrary i Pampeluny, a także przedstawicieli NASA i ESA.
Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego, w obu miastach, potrwają od 18 lutego do 24 maja. Organizatorami są oba województwa, samorządy miasta Torunia i Olsztyna, UMK i Toruńska Kuria Diecezjalna. Patronat honorowy objął Prezydent RP.
W tym roku przypadają 540. rocznica urodzin i 470. rocznica śmierci wielkiego astronoma, a także 470. rocznica pierwszego wydania najważniejszego w jego naukowej karierze dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”).
Próbka możliwości zespołu, zarejestrowana naszą kamerą. Polecamy!
Mat. powierzone.
(red)