31 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Capella pro Musica Antiqua zagra i zaśpiewa dla pracowników NASA i ESA!

2 min read

Zespół Muzyki Dawnej Capella pro Musica Antiqua, działający przy Szkole Podstawowej nr 1 w Tucholi pod kierunkiem Marzeny i Romana Tyrańskich, wystąpi podczas inauguracji Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego w toruńskim ratuszu.

 

4 stycznia 2013 roku  w Olsztynie marszałkowie województwa Kujawsko – Pomorskiego i Warmińsko – Mazurskiego podpisali list intencyjny w sprawie organizacji wydarzeń Roku Mikołaja Kopernika. Jeszcze tego samego dnia poproszono tucholski zespół o uświetnienie uroczystości inauguracyjnych przypadających na dzień 18 lutego b.r.

Zespół, wraz z innymi grupami rekonstrukcyjnymi – rycerzami, mieszczanami w strojach z epoki i jeźdźcami na koniach, weźmie udział   w uroczystej paradzie ulicami toruńskiej Starówki. Wszystko to w oprawie historycznych, stylizowanych chorągwi Torunia, Królestwa Polskiego i Prus Królewskich. Trasa przebiegać będzie obok Domu Kopernika i Katedry Kopernikańskiej. Zakończy się złożeniem kwiatów pod pomnikiem astronoma.

Najważniejszy jest jednak fakt, że w tym ważnym dla Torunia dniu, Capella pro Musica Antiqua zaprezentuje się jak, typowa dla czasów Kopernika, kapela dworska. W zabytkowej Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego będzie tworzyła klimat, jaki panował podczas oficjalnych spotkań i biesiad w renesansie. Zespół, ubrany w kostiumy historyczne    z XVI wieku, grający na kopiach instrumentów dawne tańce i śpiewający pieśni dworskie, zaprezentuje się w dopasowanym do okoliczności programie „Muzyka w czasach Mikołaja Kopernika”. Zespół wystąpi dla zaproszonych gości – m.in. uczonych z Padwy, Ferrary i Pampeluny, a także przedstawicieli NASA i ESA.

Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego, w obu miastach, potrwają od 18 lutego do 24 maja. Organizatorami są oba województwa, samorządy miasta Torunia i Olsztyna, UMK i Toruńska Kuria Diecezjalna.  Patronat honorowy objął Prezydent RP.

W tym roku przypadają 540. rocznica urodzin i 470. rocznica śmierci wielkiego astronoma, a także 470. rocznica pierwszego wydania najważniejszego w jego naukowej karierze dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” („O obrotach sfer niebieskich”).

Próbka możliwości zespołu, zarejestrowana naszą kamerą. Polecamy!

Mat. powierzone.

(red)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook