12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Deklaracja na stulecie niepodległości. Można ją podpisać w tucholskiej bibliotece

2 min read

W poniedziałek (14.05) samorząd województwa kujawsko-pomorskiego zainaugurował regionalne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości rozpoczęła się również akcja zbierania podpisów pod „Deklaracją Mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości”.

– Aby umożliwić również naszym mieszkańcom podpisanie deklaracji, dokument ten przekazaliśmy do naszej biblioteki. Osoby zainteresowane złożeniem swojego podpisu mogą zgłosić się do wypożyczalni dla dorosłych – mówi burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.

Jak informuje marszałek województwa Piotr Całbecki, dokument, w celu zachowania dla przyszłych pokoleń, zostanie włączony w szklaną instalację umieszczoną w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Poniżej zamieszczamy treść deklaracji.

Deklaracja Mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego
w 100. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

My, mieszkańcy Województwa Kujawsko-Pomorskiego wdzięczni Opatrzności Bożej za odzyskaną przez Polskę po czasach zaborów niepodległość, dziś ponownie, po stu latach pragniemy wyrazić radość z naszej wolności i zobowiązanie do dalszej służby Ojczyźnie.
Okazać pragniemy wszystkim tym pokoleniom, które ofiarą najcenniejszą życia, sercem, pracą rąk i umysłu, zachowali Rzeczpospolitą dla pokoleń nam współczesnych.

Trwaj „O roku ów!”, który nadszedłeś w 1918, jako ten upragniony i wymarzony!

Od 100 lat stoimy na jego straży, pomni na miłość i ofiarę, których nie szczędzili Polsce nasi Ojcowie.

Dziś, umocnieni patronatem św. Jana Pawła II, deklarujemy odpowiedzialność za przyszłość naszej Ojczyzny jako najwyższej, wspólnej wartości. Pragniemy oddać ją kolejnym pokoleniom wolną i niezawisłą, jako wspólnotę wszystkich, pragnących żyć w pokoju, wzajemnej tolerancji i solidarności.

Boże chroń Polskę!


 tuchola.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook