25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dodatkowe 15 mln zł dla szpitali w województwie kujawsko-pomorskim

3 min read

Informacje dotyczące zwiększenia środków na ochronę zdrowia w naszym województwie i w naszym kraju przekazali dzisiaj na konferencji prasowej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka, poseł na Sejm RP Tomasz Latos i p.o. dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ Andrzej Wiśniewski.

O przekazaniu z budżetu państwa dodatkowych środków na ochronę zdrowia poinformował przedstawiciel rządu w terenie Mikołaj Bogdanowicz:

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości przekazał ponad 340 milionów złotych na wsparcie dla szpitali powiatowych pierwszego i drugiego stopnia. Z tej kwoty dla naszego województwa przypadnie 15 milionów złotych. Środki te trafią do wszystkich szpitali powiatowych. Najwięcej, bo przeszło 2 miliony 200 tysięcy złotych otrzyma szpital powiatowy w Inowrocławiu, ale również powyżej miliona złotych otrzymają szpitale w Bydgoszczy, Toruniu oraz w Świeciu. Zdajemy sobie sprawę jak ważne w systemie ochrony zdrowia są szpitale pierwszego i drugiego stopnia i cieszę się, że to wsparcie do nich płynie.

Poseł Tomasz Latos przypomniał rozmowy o konieczności zwiększenia ryczałtów w niektórych specjalnościach medycznych, zwiększenia wyceny procedur, które były prowadzone w czerwcu

– Wówczas to była kwota 20 milionów złotych, które trafiły do województwa kujawsko-pomorskiego. Dzisiaj mamy kolejne dobre informacje. To jest kwestia potrzeby wsparcia, zwiększenia wyceny poszczególnych procedur medycznych, zwiększenia ryczałtów. Nie myślę tu o ilości wykonywanych procedur, ale właśnie o ich wycenie, po to, by uwzględnić potrzeby szpitali powiatowych, bo takie potrzeby są od dłuższego czasu zgłaszane – mówił poseł Tomasz Latos.

Z kolei minister Anna Gembicka podkreśliła, że rząd będzie zwiększał sukcesywnie środki przeznaczane na ochronę zdrowia bo takie są potrzeby.

– Bardzo się cieszę, że te dodatkowe środki trafią do naszego województwa. Dzisiaj możemy przekazać tę dobrą informację, że udaje się nam pozyskać dodatkowe środki na ochronę zdrowia, ale jako rząd Prawa i Sprawiedliwości, cały czas pracujemy nad tym, aby nakłady na ochronę zdrowia sukcesywnie się zwiększały, aż do 6 procent PKB w roku 2026.

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ Andrzej Wiśniewski w swoim wystąpieniu zapewnił, że zwiększone środki będą przekazane do szpitali niezwłocznie.

– Dziewięć dwunastych środków, o których tu mówimy,  trafi do szpitali już we wrześniu i niewątpliwie da to oddech dyrektorom szpitali. Będą to środki do dyspozycji na wszystkie potrzeby, jakie szpitale w tej chwili mają. To bardzo budujące, ponieważ środki przychodzą wcześniej. Głównym zadaniem dla Funduszu jest teraz jak najszybciej te środki rozdzielić.

O sposobie podziału dodatkowych środków decyduje dyrektor szpitala. Przekazane w ciągu roku kwoty mogą być przeznaczone m.in. na pokrycie kosztów podwyżek dla wszystkich grup zawodowych, z którymi zawarte zostały porozumienia płacowe, a także na wzrost kosztów wynikający ze zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.


www.gov.pl/web/uw-kujawsko-pomorski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook