29 września 2020

Dotacje na drogi dojazdowe do pól uprawnych, również dla naszego powiatu

2 min read

Blisko 5,8 miliona złotych z budżetu województwa trafi w tym roku do samorządów lokalnych na  budowę i modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Uroczyste wręczenie umów z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Dariusza Kurzawy odbyło się dziś (27 czerwca) w Urzędzie Marszałkowskim.

Co roku kujawsko-pomorskie samorządy gminne korzystają z dotacji na budowę i modernizację dróg dojazdowych. To małe, jednak niezwykle ważne inwestycje. Utwardzone, odwodnione drogi ułatwiają dojazd lokalnym mieszkańcom do pól uprawnych, poprawiają komfort ich codziennej pracy. W tym roku przybędzie 45 kilometrów nowych dróg – mówi marszałek Piotr Całbecki

Podpisywane umowy dotyczą dofinansowania budowy i modernizacji dróg dojazdowych do gruntów rolnych. W tym roku na realizację 102 inwestycji drogowych prowadzonych przez samorządy gminne trafi 5,8 miliona złotych. Środki przeznaczone na ten cel pochodzą z należności i opłat rocznych z tytułu wyłączeń gruntów rolnych i leśnych z produkcji. O wsparcie wnioskują samorządy lokalne naszego regionu, zaś podziału tych środków dokonuje zarząd województwa kujawsko-pomorskiego. Finansowane w ten sposób przedsięwzięcia modernizacyjne polegają na położeniu twardej lub utwardzonej nawierzchni, budowie zjazdów i odwodnieniu dróg. Długość budowanych lub modernizowanych w tym roku dróg dojazdowych do pól uprawnych wynosi 45 kilometrów. W latach ubiegłych proces ten objął ponad 2 tysiące kilometrów. Samorząd województwa wsparł przedsięwzięcia kwotą blisko 98 milionów złotych.

Lista tegorocznych inwestycji

Podczas dzisiejszej uroczystości odbyło się także podpisanie umowy na modernizację niebezpiecznego skrzyżowania w Rypinie na połączeniu ulic Lipnowskiej, Kościuszki i Rzemieślniczej. Zadanie o wartości 2,7 milionów złotych polegać będzie na przebudowie nawierzchni, chodników oraz przygotowaniu miejsca pod instalację sygnalizacji świetlnej (więcej). Dziś przekazaliśmy również umowy na dofinansowanie projektów dotyczących budowy i rozbudowy dróg gminnych oraz rozpoczęcia lub rozwoju działalności gospodarczej. Na ten cel trafiło łącznie blisko 1,5 miliona złotych (więcej).


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook