5 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dotacje na restaurację zabytków? Dla naszego powiatu, to wielkie nic!

3 min read

Kilka dni temu podaliśmy zbyt optymistyczną informację o tym, że Starostwo Powiatowe w Tucholi zadba o lokalne zabytki. Zachodziliśmy w głowę skąd na ten cel pozyskane zostaną środki, skoro powiatowa kasa praktycznie nie istnieje. Dzisiaj wszystko jest już jasne.

Powiat nie odkrył złotej żyły pod urzędem, a tym bardziej nie wznowił eksploatacji dawnych złóż bursztynu w Woziwodzie, pieniądze pochodzić będą z kiesy Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Innymi słowy, pan Marszałek rzuci nam kolejne ochłapy z pańskiego stołu i to dosłownie, bo w porównaniu z innymi powiatami dostaniemy chyba najmniej pieniędzy z konkretnym przeznaczeniem. Jak to możliwe? Możemy się tylko domyślać lub spekulować, kto za ten stan ponosi winę.

Komu się poszczęści?

Swoją szansę na remont otrzymają: budynek pałacowy w miejscowości Motyl, obręb Pruszcz, gmina Gostycyn, klasztor w Bysławku, ściślej, ołtarz  – Ukrzyżowanie, kościół filialny p.w. św. Jana Nepomucena w Dąbrówce, gm. Tuchola oraz kościół p.w. Świętej Trójcy w Raciążu. To wszystko?!

Co mówi Urząd Marszałkowski w Toruniu?

Głównie banały.

Niemal 200 zadań – prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych – związanych z ochroną zabytkowych obiektów Kujaw i Pomorza ma szansę na realizację w 2016 roku dzięki wsparciu samorządu województwa ze środków budżetowych oraz naszego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość dofinansowania to 7,2 miliona złotych.

 

– Wspólnie z mieszkańcami i opiekunami zabytków udało nam się zrobić wiele dla ochrony dziedzictwa kulturowego Kujaw i Pomorza. Efekty naszych działań widać w całym regionie w postaci odnowionych i uchronionych przez zniszczeniem obiektów. Potrzeby są wciąż duże, dlatego będziemy nadal konsekwentnie wspierać prace w zabytkach – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W latach 2009-2015 marszałkowskie środki umożliwiły realizację ponad 800 zadań. Suma dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz budżetu województwa to blisko 60 milionów złotych. Wsparcie trafiło m. in. na naprawę dachów i wiekowych murów, odnowę elewacji, a także renowację wnętrz i konserwację zabytkowego wyposażenia.

 

 

Ogłoszony przez Urząd Marszałkowski nabór wniosków o wsparcie finansowe na prace w zabytkach w 2016 roku zakończył się w grudniu. Zarząd województwa zaproponował udzielenie dofinansowania na realizację 191 przedsięwzięć. Uchwałę o udzieleniu wsparcia przyjął podczas ostatniej sesji sejmik województwa. Planowana suma dofinansowania ze środków budżetu województwa oraz RPO to 7,2 miliona złotych.

 

Środki trafią między innymi na prace konserwatorskie przy wieży kościoła Andrzeja Apostoła w Brudzawach (powiat brodnicki), dwa etapy remontu dachu kościoła Narodzenia NMP w Czarżu (powiat bydgoski), prace konserwatorsko-restauratorskie polichromii kościoła św. Mateusza w Ostrowie nad Gopłem (powiat inowrocławski), remont elewacji klasztoru w Markowicach (powiat mogileński) oraz remont dachu pałacu w Bąkowie (powiat świecki).

 

Biorąc ilość zaplanowanych zadań w innych powiatach naszego regionu, nasz wygląda jak stolica kloszardów. Trydo jest więc mówić o tym, że w sprawie restauracji zabytków odniesiemy sukces, raczej załatano nam na chwilę… dziurawe portki.

_____________________

(mrf.)

Na podst. mat. Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook