12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dożynki PREZYDENCKIE

3 min read

W sobotnie popołudnie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. O nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej walczyli reprezentanci jedenastu województw.  W wydarzeniu uczestniczyła Pierwsza Dama.

– Chciałabym życzyć nam, wszystkim Polakom, byśmy potrafili, idąc z duchem czasu jednocześnie zachowywać nasze wspaniałe dziedzictwo i tożsamość – mówiła.

W przeddzień głównych uroczystości osiemnastej edycji Dożynek Prezydenckich odbył się konkurs na najładniejszy wieniec. Celem konkursu jest kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej. Zmaganiom przyglądała się Agata Kornhauser-Duda.

– Uważam, że tradycje dożynkowe należą do najpiękniejszych polskich zwyczajów ludowych. Wyrastają one z wielowiekowej kultury wsi polskiej, której mieszkańcy od zawsze łączyli trud pracy rolników i hodowców z rozwijaniem różnych form twórczości ludowej – podkreśliła Małżonka Prezydenta.

W tym roku Dożynki Prezydenckie, które tradycyjnie odbywają się w Spale, z uwagi na sytuację epidemiczną, mają miejsce na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Agata Kornhauser-Duda, w swoim wystąpieniu towarzyszącemu ogłoszeniu wyników konkursu, zapewniła, że możliwość uczestniczenia w wydarzeniu, obserwowania cech i stylów regionalnych, ale przede wszystkim efektów wielomiesięcznej pracy artystów ludowych jest niezwykłym przywilejem i przyjemnością. Zwycięski wieniec przywiozła grupa z województwa małopolskiego, z gminy Tarnów. Drugie miejsce zdobyła gmina Żyrzyn reprezentująca województwo lubelskie, a wieniec przygotowany przez gminę Jarocin z województwa wielkopolskiego otrzymał trzecie miejsce na podium. Pracom komisji konkursowej przewodniczyła dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Doradca Prezydenta RP, etnograf i socjolog.

– Nie potrafiłabym wybrać zwycięskiego wieńca, wszystkie są swoistymi dziełami sztuki – stwierdziła Pierwsza Dama, gratulując wszystkim uczestnikom.

– Bardzo dziękuję za przepiękną oprawę muzyczną, za wspaniałe stroje ludowe, za bardzo ciekawe tańce i przyśpiewki – dodała. Małżonka Prezydenta wyraziła uznanie i szacunek dla kultywowania tradycji ludowych  przez dzisiejszych gości Pałacu Prezydenckiego. Podziękowała także za przekazywanie regionalnych tajników wyplatania wieńców przedstawicielom młodego pokolenia.

– Ogromnie ważne we współczesnym świecie, w codziennym pośpiechu i w pogoni za szybko postępującym rozwojem technicznym jest, byśmy potrafili znajdować czas i chęć na kultywowanie tradycji, na kształcenie się w tradycyjnych rzemiosłach i w tradycyjnej sztuce. Chciałabym życzyć nam, wszystkim Polakom, byśmy potrafili, idąc z duchem czasu jednocześnie zachowywać nasze wspaniałe dziedzictwo i tożsamość – podkreśliła Małżonka Prezydenta.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele gm. Kęsowo z wójtem Radosławem Januszewskim na czele:

Ten wieniec podobnie jak to, że mamy każdego dnia chleb na stołach, to owoc między innymi ciężkiej pracy społeczności rolniczej z Przymuszewa. To połączenie wielomiesięcznej ciężko mozolnej pracy, czasami kosztem swojego gospodarstwa lub rodziny. Ten trud zaznaczony jest koroną wyplecioną ze zbóż i kwiatów, a zakończony na samej górze krzyżem, znakiem naszej religii i tradycji.

Dożynki to dziękczynienie dla Boga i podziękowanie rolnikom za ich coroczną ciężką pracę, czasami w niesprzyjającej pogodzie, w trudzie i znoju. To wszystko sprawia, że dożynki są najpiękniejszą uroczystością, jaką przeżywamy każdego roku. Dziękuję z całego serca wszystkim Paniom, które zrobiły wieniec z sołectwa Przymuszewo, Kołu Gospodyń Wiejskich, sołtysowi Marianowi Olejnikowi, naszemu niezastąpionemu artyście Zygmuntowi Kędzierskiemu, a także wspaniałej kapeli Frantówki z gminy Lubiewo.

Dziękuję również pracownikom Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu za wsparcie oraz Starostwu Powiatowemu w Tucholi ze starosta na czele, za wypożyczenie strojów ludowych – napisał pan Wójt.


(RED.)

Mat. nadesłane

Mat. prezydent.pl

Mat. telewizji publicznej TVP-1/Wiadomości 19:30 z 20 -09-202

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook