24 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Droga z Tucholi do Świecia w budowie

2 min read

Rusza gruntowna przebudowa dwóch odcinków drogi wojewódzkiej nr 240 łączącej Tucholę i Świecie. Symboliczne wbicie pierwszej łopaty na placu budowy odbyło się w piątek (29 września) w Płazowie w gminie Lubiewo. To jedna z największych inwestycji w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, które realizujemy z myślą o poprawie bezpieczeństwa kierowców i mieszkańców.

Droga wojewódzka nr 240 ze Świecia do Tucholi jest jedną z tras w regionie, na której notowane są największe natężenia ruchu – w ciągu doby jeździ nią od 6 do 11 tysięcy pojazdów. Umożliwia mieszkańcom powiatów świeckiego i tucholskiego do drogi krajowej nr 22, a wkrótce także do budowanej drogi ekspresowej S5. To również część ważnego szlaku pomiędzy autostradą A1 i  środkowym Pobrzeżem Bałtyku, z którego najwięcej kierowców korzysta w sezonie letnim.

W ramach inwestycji zaplanowano też budowę drogowego obejścia Płazowa. Powstaną tam dodatkowe miejsca parkingowe dla samochodów osobowych oraz autobusów, a także punkt do kontroli i ważenia pojazdów. Pojawi się też stacja meteorologiczna z kamerami. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe.

Wykonawcą modernizacji dwóch odcinków drogi wojewódzkiej nr 240 liczących łącznie 16 kilometrów będzie firma Skanska. Gruntowna przebudowa będzie kosztować 72 miliony złotych. Prace budowlane potrwają rok i zostaną objęte 7-letnią gwarancją. Roboty będą dzielone na etapy, by minimalizować utrudnienia.

W uroczystym rozpoczęciu budowy w Płazowie wzięli udział wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Jarosław Katulski, radny województwa Paweł Knapik, samorządowcy z terenu powiatów świeckiego i tucholskiego oraz przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy i firmy Skanska SA.


kujawsko-pomorskie.pl

Fot. TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook