Dyrekcja Lasów Państwowych informuje. Zachowaj ostrożność na drogach przebiegających przez lasy. Rozpoczyna się nadzwyczajne liczenie dzików

W związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń (ASF), w dniach 20-26 października 2016 r., prowadzona będzie w regionie kujawsko-pomorskim inwentaryzacja dzików. Leśnicy proszą o ograniczenie w tym terminie wizyt w lesie i ostrożność na drogach.

Afrykański pomór świń (ASF) jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową świń domowych i dzików. Choroba nie jest groźna dla człowieka, ponieważ ludzie nie zarażają się wirusem ASF. Wystąpienie pomoru świń może być jednak przyczyną poważnych strat ekonomicznych, związanych z padnięciami zwierząt, wypłatami odszkodowań, kosztami zwalczania, a przede wszystkim, z wstrzymaniem obrotu oraz eksportu świń i wieprzowiny.

Choroby nie notowano jeszcze na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Ponieważ przypadki i ogniska ASF zostały stwierdzone na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, konieczne jest dostosowanie naszego regionu do przepisów weterynaryjnych regulujących zagęszczenie dzików.

W związku z tym, w dniach 20-26 października 2016 r., we wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu będzie prowadzona ocena liczebności dzików w lasach metodą pędzeń próbnych na 10 proc. powierzchni lasów.

Leśnicy proszą – w miarę możliwości – o przełożenie wizyt w lesie na inny termin i wzmożoną ostrożność podczas poruszania się pojazdami przez tereny leśne. Przemieszczająca się zwierzyna (nie tylko dziki) może stanowić zagrożenie dla ruchu.

____________________

torun.lasy.gov.pl

admin

Next Post

MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO - POMORSKIEGO JUŻ WKRÓTCE ODWIEDZI TUCHOLĘ ?

czw Paź 20 , 2016
Głównym i najbardziej palącym problemem naszego powiatu jest kwestia doprowadzenia do porządku drogi wojewódzkiej 240. Wszyscy znamy jej stan, a sytuacja pogarsza się każdego dnia. Po najbliższej zimie, będzie jeszcze gorzej, co do tego, nikt chyba nie ma najmniejszych wątpliwości.

SPOŁECZNOŚCI

Lokalnie

Globalnie

Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook