24 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dzieci z Zespołu Szkół w Żalnie dzielnie sprzątały świat!

2 min read

Nie można mieć najmniejszych wątpliwości po tej akcji, dzieci mają w sobie tyle zapału i energii, co spory blok siłowni atomowej…

Upewniły nas w tym przekonaniu fotografie wykonane wczoraj (23-09) w Żalnie, podczas popularnej akcji – „Sprzątanie Świata”. Jest godzina 10-30, spora grupa dzieci wraz z opiekunami i przemiłymi funkcjonariuszkami ze Straży Gminnej w Kęsowie, wyrusza na polowanie. Ich celem są… śmieci. Wyposażone w specjalne rękawice z workami i chęciami dzieci uczą się dbać o środowisko, które najpiękniejsze jest wtedy, gdy pozostaje czyste, bez pozostałości po nieodpowiedzialnych osobach. Pomimo chłodu i przelotnego deszczu grupa nie poddaje się. Uśmiechy na twarzach, przejęcie tym, co właśnie robią, musi budzić sympatię wszystkich, nawet słońca, które właśnie się pojawiło.

Dzieci są bezpieczne, ciągle czuwają opiekunowie i Straż Gminna. Zdają sobie również sprawę z tego, że przy takiej pogodzie łatwo o przeziębienie. Sprzątanie Świata ma ściśle określone ramy czasowe i słusznie. A na zakończenie?  Najlepsze, ognisko i gorące kiełbaski własnoręcznie upieczone – pycha!

Sprzątanie Świata (Clean Up the World) odbywa się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

„Sprzątanie świata” wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989, kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Koordynatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia

W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

_____________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook