12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dziękujemy za ofiarność – głos ma marszałek województwa

1 min read

Wczoraj (12 maja) obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Chylę czoło przed wszystkimi, którzy z poświęceniem wykonują ten piękny zawód. Dziękuję za Waszą ofiarną służbę. W dniu Waszego święta życzę satysfakcji w pracy i harmonii w życiu osobistym, a także niezachwianej wiary w dobro, którym dzielicie się z innymi.

Bez nich nie ma praktycznej medycyny. Są najliczniejszą grupą pracowników służby zdrowia, w wielu krajach stanowią nawet połowę zatrudnionych. W Polsce w szpitalach i placówkach lecznictwa otwartego pracuje ich (łącznie z położnymi, które obchodziły swoje święto 8 maja) ćwierć miliona, w Kujawsko-Pomorskiem 11 tysięcy. Co czwarta – to tradycyjnie bardzo sfeminizowany zawód – legitymuje się dyplomem wyższej uczelni. To ważne, ale równie ważne są oddanie, zaangażowanie, empatia.

Rok 2020 został ogłoszony przed Światową Organizację Zdrowia Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarek i Położnych, co ma związek z obchodzoną w tym roku 200. rocznicą urodzin Florence Nightingale, brytyjskiej pielęgniarki, działaczki społecznej i publicystki, uważanej za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa. To sygnał, że międzynarodowa społeczność zauważa i docenia doniosłość ich roli i misji.

 


 

Piotr Całbecki

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook