27 października 2020

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek 2014

3 min read
Wojewódzkie obchody Dnia Bibliotekarza i Bibliotek odbędą się we wtorek (13 maja) w Barcinie (powiat żniński) z udziałem wicemarszałka Edwarda Hartwicha. Spotkanie będzie okazją, by nagrodzić osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju czytelnictwa, promocji książek i bibliotek.
 

Nagrody marszałka województwa kujawsko-pomorskiego otrzyma 12 pracowników bibliotek z regionu. Pięć osób odbierze odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Lista nagrodzonych tutaj.

Obchody odbędą się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin. Nowy budynek barcińskiej biblioteki został oddany do użytku w listopadzie 2013 roku. Inwestycja została zrealizowana dzięki finansowemu wsparciu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowoczesny, przestronny i wielofunkcyjny budynek stanowi doskonały przykład spełniającej współczesne standardy architektury bibliotecznej. Goście uroczystości będą mieli okazję zwiedzenia obiektu.

Wydarzenie ubarwi recital piosenki poetyckiej w wykonaniu Dominiki Dobrosielskiej, utytułowanej wokalistki, ubiegłorocznej stypendystki artystycznej marszałka województwa. Młoda artystka ma koncie nagrody na prestiżowych festiwalach poezji śpiewanej, koncertowała w Piwnicy pod Baranami, uczestniczyła w nagraniu płyty z piosenkami Edwarda Stachury.

Tradycja świętowania 8 maja Dnia Bibliotekarza i Bibliotek została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie wcześniej skierowane wyłącznie do bibliotekarzy stało się z czasem dniem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, ogólnopolską akcję mającą na celu podkreślenie roli bibliotek i czytelnictwa oraz zwiększenie zainteresowania książką.

W naszym regionie Tydzień Bibliotek odbywa się między innymi w prowadzonych przez samorząd województwa Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy (więcej tutaj) oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. W jego ramach w środę (14 maja) WiMBP organizuje spotkanie z Joanną Szczepkowską (więcej tutaj). Filia nr 2 Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Kościuszki 47 w Toruniu zaprasza na „drzwi otwarte” połączone z akcją „wymiana książek” (więcej tutaj). Tydzień Bibliotek potrwa do czwartku (15 maja).

***
Niestety, wśród wyróżnionych zabrakło reprezentanta, lub reprezentantek tucholskiej MBP, dlaczego? To nieistotne, my wiemy, że Nasza biblioteka pracuje bez zakłóceń od lat, a jej „załoga” wykonuje świetną pracę, pomimo niewielkich środków. Prawdopodobnie do historii przeszły spotkania z takimi gośćmi jak np. Magdalena Zawadzka, ale to w niczym nie przeszkadza, aby promować w zacnych wnętrzach świątyni książki autorów może mniej znanych, za to ze świetnym dorobkiem, który być może pozna Polska i świat. Tucholska biblioteka od lat angażuje się w akcje, które niezmiennie przyciągają stałą publiczność, ale i to się powoli zmienia, coraz częściej widzimy osoby nowe, które z wielkim zainteresowaniem  śledzą świetne efekty pracy tej instytucji.
Nie bacząc na słowa marszałka i na splendor, który już za chwilę spłynie na wybrańców, pewnie równie zasłużonych dla bibliotekarstwa, my gratulujemy i dziękujemy za dobrze wykonaną pracę tucholskiej MBP, która w tej chwili jest jedyną placówką w Tucholi, która całkowicie oddała się szerzeniu kultury na naszym terenie, choć za chwilę dotrzyma jej kroku Muzeum Borów Tucholskich, a to cieszy.
Brawo!
A teraz sięgnijmy do naszych przepastnych archiwów i… powspominajmy.

_____________

(red.)

Fot. TOKiS – PRESS

kujawsko-pomorskie.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook