30 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dzień Flagi

2 min read

2 maja obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczpospolitej. Święto to wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 r., obchodzone jest między świętami: 1 maja – Świętem Pracy i 3 maja – Świętem Konstytucji 3 Maja.

Jak ustanowiono Dzień Flagi RP 
15 października 2003 r. do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa grupy posłów PO) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiający m. in. Dzień Flagi RP. Co wynika z uzasadnienia ustawy wprowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.
W toku prac legislacyjnych Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 zaproponował poprawki, m.in.: zastąpić Dzień Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie Sejm odrzucił ww. poprawkę i 20 lutego 2004 r. ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
W ostatnich latach powszechnym stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński i jest kontynuowany przez jego następcę, Bronisława Komorowskiego.

 

Święto flagi na świecie
Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Szwecji, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie, w Meksyku, Argentynie i Chinach.

 

Czy jesteśmy patriotami?
Do niedawna nie wolno było wywieszać flag w inne dni niż świąteczne. Zabraniała tego ustawa z 1980 roku. Od ubiegłego roku, kiedy to Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń. Oznacza to, że mogą być one użyte kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem – że otoczy się je należną czcią i szacunkiem.

 

U nas do wywieszania flag w oknach czy na budynkach na własnych posesji wiele osób wciąż podchodzi z dystansem.  Niektórzy twierdzą nawet, że święto flagi wymyślono jedynie po to, aby narodowych barw nie trzeba było zdejmować pomiędzy 1 maja a 3 maja. Nieliczne wciąż grono osób chce manifestować w ten sposób swoją miłość do ojczyzny. Polacy są  bardziej przekonani do demonstrowania patriotyzmu podczas rozgrywek sportowych, jak to było na przykład podczas Euro 2012.

 

Obchody Święta Flagi w Tucholi

 


(red.)

Na podstawie: http://www.nowiny.pl

                              http://www.tucholski.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook