13 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dzień napaści Związku Sowieckiego

2 min read

Dzisiaj, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wspólnie z członkami Związku Sybiraków w Toruniu oraz przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, uczcił Światowy Dzień Sybiraka, ustanowiony na 17 września, dzień napaści Związku Sowieckiego na Rzeczpospolitą Polską.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego i Świętej Faustyny. Następnie uczestnicy obchodów udali się pod pomnik Matki Polki Sybiraczki, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

– Pamiętamy o naszych Rodakach, którzy musieli opuścić rodzinne strony tylko dlatego, że byli Polakami. Tylko dlatego, że mówili i myśleli po polsku. Składamy hołd wszystkim ofiarom tej stalinowskiej zbrodni. Wraz z Rodzinami opłakujemy Tych, którzy nie wrócili. Dzielę Państwa smutek i żal za utraconą ojcowizną. Jednocześnie zapewniam, że Państwo Polskie nigdy o Sybirakach nie zapomni. Nigdy nie zginie pamięć o stalinowskim ludobójstwie, w tym o czterech wielkich deportacjach naszych Rodaków na wschód, ale także o zsyłce z 1936 roku do Kazachstanu oraz zsyłkach po 1945 roku – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Uroczystość była także okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla Rzeczypospolitej. Postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, za zasługi dla Niepodległej, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali: pani Krystyna Buniak, pani Danuta Marta Jatczak, pani Ialia Danuta Komassa oraz pani Jadwiga Danuta Krokowska.

Uroczystość była także okazją by wręczyć Medale Pro Patria „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” pani Annie Jóźwik, Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotrowi Całbeckiemu oraz Prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu.

Serdecznie Państwu gratuluję w imieniu Szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka oraz własnym. Proszę przyjąć moje wyrazy uznania i wdzięczności za Państwa działalność na rzecz środowiska sybirackiego oraz za upowszechnianie wiedzy o tamtych wydarzeniach – powiedział wojewoda.

Ponadto,  na wniosek Zarządu Oddziału  Toruń,  decyzją Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków Odznakę Złotą Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków otrzymali: pan Ireneusz Bandura, pani Bronisława Nizioł, pan Michał Nizioł, pani Irena Schick oraz pani Jadwiga Szymczak.


(red.)

gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook