25 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dziś jest Międzynarodowy Dzień Romów

2 min read

Społeczność Romska na całym świecie liczy dziś około 12 milionów osób – milion z nich mieszka w USA. W Polsce żyje od 13 do 35 tys Romów, a pierwsze ślady ich obecności zanotowano w 1401 r. Już wtedy kultura romska znana była przede wszystkim ze względu na muzykę i rzemiosło kowalskie. Niestety, Romowie nadal żyją na marginesie społeczeństwa i są jedną z najbardziej dyskryminowanych mniejszości etnicznych.

W dniu dzisiejszym społeczność romska w Polsce i na świecie obchodzi swoje Święto. Dzień ten jest doskonałą okazją do przypomnienia o obecności tych rozsianych po całym świecie jako pełnoprawnych obywateli państw w których się urodzili i w których zamieszkują. Romowie to aktualnie najliczniejsza, a zarazem najbardziej dyskryminowana mniejszość w Europie. Powodami ich dyskryminacji są głęboko zakorzenione, często uproszczone stereotypy, a także zwykły brak zrozumienia dla ich kultury i obyczajów.

Romowie to tacy sami ludzie, jak inne narody świata. Jeżeli każdy naród w Europie i na świecie ma prawo do poszanowania jego odrębności, to takie same prawo przysługuje również Romom. Nikogo nie wolno odrzucać i skreślać jedynie dlatego, że jest takiej czy innej narodowości. Przedstawiciele społeczności romskiej to często dobrzy i godni zaufania sąsiedzi, przyjaciele, współpracownicy, koledzy z pracy i ze szkoły, kochający małżonkowie. Fakt iż zachowali swój język, kulturę i obyczaje pomimo braku państwowości oraz często wyjątkowo okrutnych prześladowań zasługuje na najwyższy podziw.

Każda postawa i stosunek wobec Romów winna opierać się tylko i wyłącznie na swoim własnym doświadczeniu. Wszystkich bowiem ludzi należy oceniać przede wszystkim w oparciu o własne kontakty i wrażenia, a nie często tendencyjne opinie innych. Ponadto należy wyraźnie przypomnieć, iż jakakolwiek dyskryminacja Romów z powodu ich narodowości, języka, wyglądu czy statusu społeczno – ekonomicznego jest naruszeniem podstawowych praw człowieka zawartych w krajowych i międzynarodowych normach prawnych.

_____________________

(red.)

U.S. Embassy Warsaw
romowie.com

YT Aniqa Ana

·

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook