30 października 2020

e-dowód od 4 marca

1 min read

Od 4 marca będzie można składać wnioski o nowe dowody osobiste. Oprócz dotychczasowych zabezpieczeń, nowy dokument tożsamości będzie miał elektronicznego chipa. E-dowód umożliwi m.in. logowanie się do portali administracji publicznej, elektroniczne podpisywanie dokumentów (ePUAP), korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach.

E-dowód posiada wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego – potwierdza tożsamość posiadacza oraz jego obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw. Dodatkowo, dzięki warstwie elektronicznej, będzie można używać e-dowodu do elektronicznej komunikacji z administracja publiczną i innymi podmiotami. Na umieszczonym wewnątrz chipie znajdą się m.in. dane identyfikacyjne posiadacza, a także zdjęcie biometryczne.

Jeśli nasz dowód jest wciąż ważny, wymiana nie będzie obowiązkowa.

Nowe dowody dostaną osoby, którym kończy się termin ważności, lub wymieniają go np. z powodu zmiany nazwiska. E-dowód dostaną też osoby, które… chcą go mieć.

Pierwsze e-dowody Polacy otrzymają w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Będzie to dotyczyło przede wszystkim osób, których dowody straciły ważność lub w przypadku zniszczenia czy utraty dokumentu. Proces wymiany dowodów będzie rozłożony na 10 lat i potrwa do 2029 roku.


(red.)

Źródło: czaplinek.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook