25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ekowarsztaty w parkach krajobrazowych, również u nas

2 min read

tokis.pl

Wędrówki ścieżkami dydaktycznymi, gry terenowe, obserwacje ptaków, warsztaty dendrologiczne, zajęcia plastyczne i zabawy na świeżym powietrzu – to tylko niektóre z propozycji, jakie czekają na uczniów kujawsko-pomorskich szkół biorących udział w trzydniowych minikoloniach ekologicznych organizowanych w parkach krajobrazowych w naszym regionie. Najbliższe dziś (10 sierpnia) we Wdeckim Parku Krajobrazowym, Brodnickim Parku Krajobrazowym i Tucholskim Parku Krajobrazowym.

Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy uczniów kujawsko-pomorskich szkół, którzy przebywają na półkoloniach organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia i kościoły, dzieci objęte opieką świetlic środowiskowych oraz uczestników obozów harcerskich. W ramach trzydniowych warsztatów ekologicznych poznają bogactwo przyrodnicze parków krajobrazowych. Uczą się m.in. rozpoznawać chronione gatunki roślin, rodzaje drzew, odróżniać tropy leśnych zwierząt. Biorąc udział w zabawach i grach edukacyjnych dowiadują się, jak obcować z naturą i jak ją chronić. Zajęcia prowadzą pracownicy poszczególnych parków. Ze względu na epidemię, udział w warsztatach nie obejmuje noclegów.

Pierwsze ekologiczne minikolonie zorganizowaliśmy w lipcu. Zajęcia odbywały się w Brodnickim Parku Krajobrazowym, Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym, Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia oraz Zespole Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Kolejne zaplanowano:

  • 10, 12 i 13 sierpnia (Brodnicki Park Krajobrazowy)
  • 10-12 sierpnia (Tucholski Park Krajobrazowy, Wdecki Park Krajobrazowy)
  • 11-13 sierpnia (Brodnicki Park Krajobrazowy)
  • 17-19 sierpnia (Tucholski Park Krajobrazowy)
  • 18-20 sierpnia (Wdecki Park Krajobrazowy)
  • 24-26 sierpnia (Nadgoplański Park Tysiąclecia, Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy)
  • 28-30 sierpnia (Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą)

Organizatorem warsztatów jest Urząd Marszałkowski. Zajęcia realizowane są w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym”.

W Kujawsko-Pomorskiem znajduje się 10 parków krajobrazowych, dla których samorząd województwa jest organem prowadzącym:


(red.)

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook