24 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ewa Kopacz, zanim została premierem…, nieoficjalnie odwiedziła Tucholę

4 min read

Dzisiaj wszystko jest już jasne, po ucieczce Tuska do Brukseli bałagan urzędniczo – polityczny spełznie na barki „słabej” kobiety – pani marszałek Kopacz.

Nie ma jej czego zazdrościć, prawicowe media nie pozostawiają przysłowiowej „suchej nitki” na obecnych rządach Platformy Obywatelskiej. Również prezydent – pan Bronisław Komorowski  zdaje się mieć z tym wszystkim potężny problem. Ponieważ jego układ na linii premier – on, trafił szlag, stanął przed koniecznością wyboru kogoś spośród swojej partii, a utratą sympatii wyborców, którzy oczekują następcy Tuska dalekiego od kłamstwa, a ten pomimo zapewnień obecnie zwiał ze słynną busolą i butelką śliwowicy tam, gdzie pieprz rośnie, pozostawiając po sobie niezły bajzel.

Wybór wydawał się oczywisty, jednak nie dla Komorowskiego, który mocno się zawahał i   zapewne jeszcze dzisiaj ma wątpliwości, czy może równie mocno zaufać Ewie Kopacz w nowej roli, po tym, jak rozprawiła się ze szczepionkową aferą dotyczącą świńskiej grypy, którą zupełnie słusznie zablokowała. Polska nie poniosła z tego tytułu większych strat.

Media głównego nurtu już od kilku dni próbują wystawić Kopacz jak najlepsza laurkę, cóż, walczą o przeżycie, media niezależne z zainteresowaniem przyglądają się drugiej damie w państwie, zastanawiając się, czy ulegnie słabościom i wpływowi innych, tak jak po katastrofie pod Smoleńskiej w której zginął prezydent Lech Kaczyński. Jej wypowiedziane z trybuny sejmowej słynne słowa, kładą się cieniem na jej przeszłość i zapewne ponownie zostaną wykorzystane przez opozycje parlamentarną w najbliższej przyszłości.

Jaka będzie nowa premier? Wszystko zależy od tego, których wałkoni wybierze do współrządzenia. Jest jednak możliwe, że zachowa się tak, jak na „żelazną damę przystało” i wystawi na próbę cierpliwość „wodza”, proponując do najwyższych urzędów kogoś spoza układu. To możliwe? Cuda się zdarzają, choć to nie czas i miejsce na to. Być może za kilkanaście godzin wszystko się wyjaśni, zwłaszcza teraz, kiedy Putin odbezpiecza swój atomowy złom i przez pryzmat operacji plastycznej swojej twarzy, nieudolnie celuje w Warszawę.

Czy nowa premier podoła historycznemu wyzwaniu, konsolidując jednocześnie środowiska opozycyjne w Polsce? Wątpliwe, ale jedno jest w tym wszystkim pewne, nawet woźny z Sejmu lepszym będzie od Tuska.

Ewa Kopacz

Wychowywała się w Radomiu, gdzie ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. W 1981 ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie; jest specjalistką drugiego stopnia w zakresie medycyny rodzinnej i pierwszego stopnia w zakresie pediatrii. Następnie rozpoczęła praktykę lekarską w Szydłowcu, gdzie do 2001 kierowała miejscowym zakładem opieki zdrowotnej.

W 1998–2001 pełniła funkcję radnej sejmiku mazowieckiego, z ramienia Unii Wolności, kierowała także strukturami tej partii wwojewództwie radomskim) W 2001 przeszła do PO i z ramienia tego ugrupowania objęła mandat posłanki IV kadencji, reprezentując radomski okręg wyborczy.

Ponownie została wybrana do Sejmu V kadencji, w którym objęła stanowisko przewodniczącej Komisji Zdrowia. W tzw. gabinecie cieni PO(utworzonym 13 stycznia 2006) powołano ją na stanowisko rzeczniczki ds. zdrowia. Pełniła obowiązki przewodniczącej mazowieckich struktur Platformy Obywatelskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci została posłanką, otrzymując 39 155 głosów. 16 listopada 2007 została powołana na stanowisko minister zdrowia. W 2009 sprzeciwiła się zakupowi przez polski rząd niesprawdzonych i kosztownych szczepionek przeciwko tzw. świńskiej grypie w okresie pandemii, którą ogłosiła WHO (co do której pojawiły się podejrzenia, że może być w zmowie z koncernami farmaceutycznymi).

8 października 2010 wybrana na wiceprzewodniczącą PO. W wyborach w 2011 uzyskała mandat posłanki VII kadencji – dostała 41 554 głosy. 7 listopada 2011 została odwołana ze składu Rady Ministrów. Następnego dnia została wybrana na marszałka Sejmu – w głosowaniu wzięło 453 posłów, z czego 300 poparło ją, a 150 głosowało za kontrkandydaturą Marka Kuchcińskiego z PiS. Jest pierwszą kobietą w historii polskiego Sejmu na tym stanowisku.

14 grudnia 2013 wybrana na pierwszą wiceprzewodniczącą PO. Zastąpiła na tym stanowisku Grzegorza Schetynę.

Ewa Kopacz jest córką Mieczysława i Krystyny. Jej mężem był prokurator Marek Kopacz (1956–2013), z którym rozwiodła się w 2008. Ma z nim córkę Katarzynę (ur. 1984).

_________________

(mrf.)

Źródło informacji o E.Kopacz – Wikipedia.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook