3 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Fałszywe alarmy bombowe w POWIECIE TUCHOLSKIM

2 min read

Scenariusz jest jak zawsze ten sam. Sprawca lub sprawcy fałszywego alarmu do powiadomienia o podłożeniu ładunków wybuchowych użyli Internetu.

Dzisiaj, drogą elektroniczną do Urzędu Skarbowego, Sądu Rejonowego w Tucholi oraz urzędów gminnych w Cekcynie, Gostycynie i Śliwicach trafiły złowróżbne e – maile. Policja jak zawsze zareagowała bardzo sprawnie. Doszło do ewakuacji urzędników i interesantów. Policjanci dokonali przeszukania budynków, niczego podejrzanego nie odnaleziono.

Coraz częstszym problemem stają się fałszywe alarmy bombowe. Wezwania takie najczęściej mają charakter głupiego żartu ich wykonawcy, a reakcja na takie zawiadomienie angażuje wiele służb i generuje wysokie koszty.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem fałszywy alarm jest zaliczany do wykroczeń i stanowi czyn podlegający karze. Osoba, która swoim zachowaniem wywoła nieuzasadniony alarm, w który zaangażują się służby takie jak straż pożarna, policja oraz pogotowie ratunkowe, może trafić do aresztu na 30 dni, zostać skazana na miesięczną karę ograniczenia wolności lub konieczności zapłacenia grzywny w wysokości do 1,5 tysiąca złotych.

W związku ze wzrastającą liczbą fałszywych alarmów bombowych, których w 2010 roku odnotowano aż 3,5 tysiąca, Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło zaostrzyć kary dla sprawców fałszywych alarmów, mają one wzrosnąć 10 – cio krotnie, do 15 tysięcy złotych. Nad taką zmianą pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

________________________

(red.)

Fot. BusinessPundit.com

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook