Mnożenie niepotrzebnych bytów, czyli… BUDŻET OBYWATELSKI dopiero od 2020 roku

Mamy demokratycznie wybrane władze samorządowe, które mają wykonywać nasze polecenia podniesionymi do góry, względnie nie, rękoma radnych podczas sesji. Są po to, aby reagować wszędzie tam, gdzie reakcja jest potrzebna od ustalenia budżetu począwszy, na ustawieniu latarni skończywszy. Żadne dodatkowe byty nie są nam potrzebne. Demokracja jednak kieruje się również innymi priorytetami…

Budżet obywatelski to nowość, pisaliśmy o nim wielokrotnie, czy jego stworzenie jest słuszne, czy też nie, pozostaje kwestią oczywistą w kręgach części mieszkańców, bo reszta ma to albo w nosie, albo uważa ten twór za czysto wirtualny. W naszym przypadku, opierając się na słowach pana Burmistrza, który czas jakiś temu udzielił wywiadu innemu medium, nasz potencjalny budżet sięgał będzie prawdopodobnie kwoty około 300 000 złotych.

Co można za to kupić? Cóż, uściślijmy, że podana kwota będzie jeszcze podzielona i w efekcie Tuchola otrzyma zapewne około 250 000 złotych. Powracając do pytania,: latarnie, płoty, papier toaletowy, aby wykonać z niego niepoprawnie polityczną Marzannę, która zostanie utopiona lub inne… waciki. Jednak jest okazja do stworzenia specjalnego zespołu aktywistów, którzy nad budżetem będą pracowali tak mocno, że posypią się iskry.

Będzie to zapewne praca społeczna, ponieważ w tym kraju za pracę nikt nikomu nie płaci, prawie jak za czasów komunistów, choć ci preferowali bony, kartki i… donosy.

Na miniony poniedziałek zaplanowano specjalne spotkanie z chętnymi, którzy są zainteresowani tworzeniem budżetu, a już 25 stycznia, podczas kolejnej sesji Rady Miasta dowiemy się , oczywiście po głosowaniu, czy projekt uchwały ws. utworzenia Budżetu Obywatelskiego zostanie sklecony w zaplanowanych ramach już w 2020 roku. I czar prysnął, jak mydlana bańka…, tutaj pośpiechu nie będzie, bo obowiązuje procedura… z piekła rodem, a jedyną pociechą jest fakt, że przewodniczącym grupy roboczej, jest skuteczny, bardzo doświadczony samorządowiec.

Sukcesów!


(mrf.)