14 kwietnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Gdy gaśnie pamięć ludzka, tablice zaczynają mówić… Odsłonięcie i poświecenie tablicy upamiętniającej ofiary I wojny

2 min read

Chcemy pamiętać o tych mieszkańcach Tucholi i okolic, którym I wojna światowa odebrała życie.

Ogółem straty wojenne wyniosły ok. 10 mln zabitych i 20 mln rannych, a w wyniku epidemii, głodu, braku opieki medycznej było wiele ofiar wśród ludności cywilnej.  Panująca wówczas w powiecie tucholskim grypa „hiszpanka” pochłonęła wiele ofiar. Pisał o tym ks. Józef Dembieński, proboszcz parafii w Legbądzie w  swoich wspomnieniach pt. „Radości mało – goryczy wiele”.

Nastąpiło gwałtowne zubożenie społeczeństwa. Wiele rodzin zostało pozbawionych źródła utrzymania po wyjeździe dużej liczby mężczyzn na front.  Tuchola, leżąca na ternie zaboru pruskiego podczas trwania działań wojennych  poniosła wielkie straty osobowe. Wcieleni do wojska pruskiego mężczyźni  różnych narodowości  i wyznań ginęli na wszystkich frontach.

Tylko z tucholskiej parafii pw. Św. Bartłomieja    podczas  zawieruchy  na frontach poległo 165 osób. Najmłodsza ofiara miała zaledwie 18 lat.  Ich mogiły, często bezimienne, rozsiane są po całej Europie. Tragiczne losy i niebywała ofiarność polskich żołnierzy na wszystkich frontach tego globalnego konfliktu doprowadziła do wydobycia z niebytu politycznego sprawy niepodległości Polski.

Dla uczczenia ich pamięci Parafia pw. św. Jakuba w Tucholi, Borowiackie Towarzystwo Kultury w Tucholi i Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Tucholi  zapraszają mieszkańców na uroczystości odsłonięcia  i poświęcenia tablicy upamiętniającej mieszkańców Tucholi okolic poległych, zmarłych i zaginionych podczas I wojny światowej 1914 – 1918 w niedzielę, 28 października 2018 r.

W programie uroczystości Msza św. w Kościele pw. św. Jakuba Apostoła o godz. 12˚˚, a  po mszy odsłonięcie i poświecenie tablicy na Placu Wolności (vis-à-vis plebanii parafii pw. Św. Jakuba Apostoła).

Do wiadomości mieszkańców:

Podczas uroczystości odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej   ofiary I wojny światowej zostanie oddany Salut Pamięci.


Maria Ollick

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook