26 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

WYDARZENIE MIESIĄCA. Gedymin Grubba i Ewelina Wojciechowska wystąpią przed publicznością Żalna

5 min read

Już w najbliższą niedzielę 28. sierpnia 2016 o godz. 12.15 w Żalnie w kościele Matki Boskiej  Nieustającej Pomocy odbędzie się wyjątkowy koncert.

Bohaterami popołudnia będą dwie muzyczne sławy: Gedymin Grubba – organy i Ewelina Wojciechowska, znakomita sopranistka.

Gedymina Grubbę doskonale pamiętamy z wyjątkowego koncertu, który kilka lat temu odbył się w Tucholi, kiedy wraz z inną znakomitością Jonasem Herzogiem, wybitnym organistą i klawesynistą brawurowo wykonali kilka utworów zdobywając serca tucholskiej publiczności.

Zapowiada się prawdziwa artystyczna uczta w której warto wziąć udział.

Gedymin Grubba

Znalezione obrazy dla zapytania gedymin grubba tokisUr. 17. lipca 1981 roku w Gdansku.  Absolwent AM im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego i w klasie kompozycji prof. Eugeniusza Głowskiego.

Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej i improwizacji
w kraju i zagranicą, prowadzonych przez takie znakomitości jak: prof. B.K. Bryndorf, prof. E. Doll, prof. F. Klinda, prof. J. Laukvik, prof. J.P. Lecaudey, prof. L. Lohmann, prof. D. Roth, prof. A. Schoof, prof. M. Strohhäcker, prof. J.C. Zehnder, prof. W. Zerer, dr S. Göttelmann, prof. J. Gembalski (kurs improwizacji), prof. M. Sawa (roczny kurs improwizacji) – łącznie 14 kursów.

Od czasu aktywnej działalności artystycznej, tj. od 1996 roku, wykonał ok. 1.000 koncertów.Rocznie wykonuje ok. 100 koncertów na całym świecie jako organista, kameralista, kompozytor i dyrygent.

Jest laureatem konkursów organowych i kompozytorskich. W 1999 roku zainicjował Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Katedrze w Pelplinie, którego do dziś jest dyrektorem. To obecnie jedna z największych i najbardziej prestiżowych cyklicznych imprez kulturalnych tego typu w Europie, skupiająca artystów i słuchaczy z całego świata. Festiwal przyczynił się m.in. do rekonstrukcji unikatowych XVII-wiecznych barokowych organów katedry, które zostały oddane do użytku w 2003 roku. Równolegle w 1999 roku zapoczątkował także cykl Mariackich Wieczorów Kameralnych w Bazylice Mariackiej w Koronowie. Oba te cykle w bieżącym roku (2013) obchodzą jubileusz 15-lecia. W 2009 roku Gedymin Grubba otrzymał prestiżową statuetkę „Mestwin” za całokształt działalności kulturalnej, a w 2011 medal za zasługi dla Miasta i Gminy Pelplin.

 Od 2003 roku piastuje stanowisko prezesa zarządu Fundacji Promocji Sztuki im. Gabriela Fauré w Gdańsku, z którą rocznie organizuje ok. 40 różnorodnych koncertów w całej Polsce, przede wszystkim w formie zamkniętych cykli, wśród nich m.in. Festiwal w Pelplinie, cykl koncertów w Koronowie, czy w Nakle nad Notecią (od 2009 roku). Fundacja w bieżącym roku (2013) świętuje X-lecie swojej nieprzerwanej działalności. W 2008 roku na zlecenie Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej SKOK im. F. Stefczyka, w piętnastą rocznicę jej istnienia, skomponował monumentalny utwór wokalno-instrumentalny „Sinfonia Jubilate” do słów Jana Pawła II, S.H. Lubomirskiego i Z. Herberta. Kompozycja dedykowana była J.E. Kardynałowi Józefowi Glempowi Prymasowi Polski w podzięce za długoletnią posługę dla dobra Kościoła, Narodu i Polski. Utwór miał swoją premierę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie i wydany został na płycie DVD w ponad 150 tys. egz. Wielokrotnie emitowany był przez Polską Telewizję i Polskie Radio.

W 2011 roku poproszono go o napisanie utworu związanego z Beatyfikacją Papieża Polaka, jako hołd gdańskiej młodzieży muzycznej. Kompozycja „Santo Subito! Witaj w domu!” została zarejestrowana na CD i była również wielokrotnie emitowana przez Polskie Radio. Egzemplarz płyty i partytura zostały zawiezione do Watykanu. Jest także autorem oficjalnego hejnału Miasta Pelplin oraz hejnału dla słynnego Sanktuarium we Wielu.

Od 1996 roku jest prezentatorem organów Archikatedry w Oliwie. Do 2012 roku należał do Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Posiada nagrania radiowe, płytowe (15 CD i 1 DVD) i telewizyjne (również jako dyrygent), zrealizowane także za granicą. Płyta CD „Wielkie Organy Archikatedry w Gdańsku Oliwie” m.in. z jego udziałem była nominowana do Nagrody Fryderyka 2006, a w 2009 roku otrzymała status złotej płyty.

Ewelina Wojciechowska

Znalezione obrazy dla zapytania Ewelina Wojciechowska sopranAbsolwentka Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku (2004 r.). Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (kierunek – Politologia
i Nauki Społeczne, 2002 r.). Kształciła się pod kierunkiem maestry Haliny Mickiewicz. Uczestniczyła w II Międzynarodowym Kursie Mistrzowskim dla Wokalistów prowadzonym przez maestro Ronaldo Paneraia w Gdańsku. Swoje umiejętności wokalne rozwijała także pod kierunkiem prof. Jadwigi Rappè.

Debiutowała na scenie Opery Bałtyckiej w 2007 roku jako mezzosopran partią Cześnikowej w „Strasznym dworze”S. Moniuszki. Wykonywała również partię Jadwigi „Straszny dwór”, Magdaleny G. Verdi „Rigoletto”, Pisany G. Verdi „I due foscari”, Czipry i Saffi J. Strauss „Baron cygański”, Damy Lady Macbeth i Lady Macbeth G. Verdi „Macbeth”. Brała udział w prawykonaniu Oratorium Syberyjskiego „Terra Exsècrabilis” – Ziemia Przeklęta Z. Popielskiego wykonując partię solową, Białystok 2005 i 2009 r. Opera i Filharmonia Podlaska. Prawykonywała Pie Jesu L. Boulanger podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu – Kalejdoskop Form Muzycznych, Sopot 2007 r..; uczestniczyła w VIII Festiwalu Hoffmannowskim – Polsko-Niemiecki Festiwal Operowy, Teatr Wielki, Poznań 2008 r. Nominowana przez Operę Bałtycką do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2008 r..

W 2010 roku na scenie Opery Bałtyckiej wykonała partię Halki w „Halce” S. Moniuszki (premiera), rolę tę wykonywała w kolejnych latach. Od tego czasu występuje w repertuarze sopranowym. Kreowała również Lady Macbeth, Aidę, Toscę (Szwajcaria, Niemcy).

Ważną rolę w repertuarze odgrywają utwory S. Moniuszki
– od czasu studiów współpracuje z Białostockim Towarzystwem Śpiewaczym im. S. Moniuszki, uczestnicząc w Moniuszkowskich Festiwalach Podlasia. Występuje z recitalami pieśni, arii i modlitw
S. Moniuszki w Filharmonii Białostockiej i Pałacu Branickich. Uczestniczyła w spektaklu „Stanisław Moniuszko” wg A. Walickiego w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku 2004 r.. Laureatka nagrody dla Najlepszego Wykonawcy w IV Konkursie Moniuszkowskim „Pieśń Wieczorna” w Białymstoku 2004 r..

Opera to pasja. W repertuarze obok partii operowych posiada pieśni, operetki, oratoria, musicale znanych kompozytorów światowych. Występuje w kraju i za granicą.

_________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook