4 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Generał Janusz Brochwicz – Lewiński (GRYF): „Gdzie są Polacy? Panie Boże!”

2 min read

Janusz Brochwicz Lewiński pseud. „Gryf” pomimo sędziwego wieku sam prowadzi swój profil na FB. Komentuje na nim polską rzeczywistość. Warto wsłuchać się w te słowa, mając przed oczyma polską codzienność.

Myślę o tym, czy to jest ten sam mój kraj, w którym się urodziłem? Myślę o moich kolegach poległych i wstyd mi, gdy myślę o tym, jak bardzo pragnęliśmy Wolnej Polski.Każdy był gotów dać głowę za Nią i wielu dało. Dzisiaj widzę Ją sponiewieraną, ośmieszoną, jak jakąś ulicznicę, którą każdy może znieważać! Gdzie są Polacy? Panie Boże!

— napisał Gryf.

Życiorys pana generała.

Ur. 17.09.1920 r. w Wołkowysku na Grodzieńszczyźnie – żołnierz Wojska Polskiego 1938, W 1939 roku uczestniczył w kampanii wrześniowej. Aresztowany przez bolszewików pod Baranowiczami i 17.09.1939 skazany na karę śmierci. Znalazł się wtedy, wraz z grupą skazańców, w pociągu jadącym na Wschód. Udało mu się uciec z transportu.

Po kilkumiesięcznej wędrówce przedostał się do Generalnej Gubernii, części Polski okupowanej przez Niemców. W 1940 wstąpił doi Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. W okresie 1942-44 w partyzantce na Lubelszczyźnie. Od lutego 1944 przydzielony do Warszawy do Batalionu Kedywu AK „Parasol”. W Powstaniu Warszawskim, walcząc w batalionie „Parasol”, dowodził legendarną obroną Pałacyku Michla na Woli. /Wolska 40/42/.Dzięki jego brawurowej odwadze oraz wybitnemu talentowi dowódczemu, załoga kilkakrotnie odpierała silne natarcia niemieckie. Ciężka rana twarzy odniesiona w trakcie walk w rejonie Cmentarza Kalwińskiego wyeliminowała go z dalszych walk.

Za ofiarną i bohaterską walkę na Woli otrzymał jeden z pierwszych w Powstaniu Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari. Po wojnie pozostał na emigracji. Służył w elitarnych brytyjskich jednostkach komandosów, w wojskach kolonialnych i wywiadzie antykomunistycznym. Na stałe powrócił do kraju w 2003 roku. Honorowy Patron Straży Miejskiej M. St. Warszawy, W 2007 r. został Honorowym Obywatelem M. St. Warszawy. 24 kwietnia 2008 roku Prezydent RP Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady.

Od 2009 r. jest członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Wyróżniony licznymi najwyższymi dekoracjami polskimi i brytyjskimi, m. in. British Empire Medal i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

____________________

(red.)

Źródło

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook