16 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Geocaching na stanowiskach archeologicznych? Puknijcie się w głowy! (felieton autorski)

3 min read

Czy znowu mamy kolejny kwiatek w wirtualnym bukiecie pt. „zapraszamy do eksploracji historycznych stanowisk każdego, kto ma na to ochotę”?

Czym jest geocaching? Chwila cierpliwości, zaraz wszystko się wyjaśni…

Geocaching jest to zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego „geocache”) i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Jej uczestnicy utrzymują ze sobą kontakty i organizują cykliczne spotkania. Ważna podobno jest dla nich również ochrona środowiska.

Ta na pozór niewinna zabawa powoli staje się dobrą wymówką dla każdego „poszukiwacza skarbów” lub inaczej, pospolitego złodzieja historycznych artefaktów w chwili, gdy zostanie zatrzymany do kontroli. Tym z większym przerażeniem odnotowaliśmy informację umieszczoną w portalu cekcyńskim, który w najgorszy z możliwych sposób reklamuje jeden z najważniejszych obiektów historycznych w Borach Tucholskich przed jego dokładnym przebadaniem.

Interesujesz się geocachingiem? Lubisz szukać skrytek w nowych miejscach? A może przy okazji chcesz się też dowiedzieć nieco na temat historii danego regionu?Zapraszamy do gminy Cekcyn na serię skrytek związanych z poligonem rakietowo-doświadczalnym „Heidekraut” („Wrzos”)!

Z inicjatywy Fundacji Zrównoważonego Rozwoju Lokalnego „Cisowy Fyrtel” na terenie gminy Cekcyn założonych zostało 38 skrytek geocache. Kesze zostały ukryte głównie na trasie projektowanej ścieżki dydaktyczno-historycznej na poligonie rakietowo-doświadczalnym „Heidekraut”, na którym od lipca 1944 do stycznia 1945 roku Niemcy przeprowadzali próby z rakietami V-2. Skrytki znajdują się również przy dwóch rezerwatach cisów zlokalizowanych na terenie gminy Cekcyn oraz na każdym z 10 zabytkowych cmentarzy ewangelickich odremontowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn „Światło”. Ponadto niektóre z nich znajdą się w miejscach związanych z lokalnymi legendami. Geocaching to świetna zabawa nie tylko dla ludzi młodych, ale dla całych rodzin. Co ważniejsze, zdobywa ona w Polsce coraz więcej zwolenników. To dobry pomysł na ożywienie terenów wiejskich i przyciągnięcie turystów w miejsca, które sami może nigdy by nie odwiedzili.

Skrytki pomagały zakładać Grażyna i Małgorzata Mierzejewskie z Golubsko-Dobrzyńskiej Organizacji Turystycznej. Pomysłodawcą natomiast rozlokowania ich na terenie gminy Cekcyn jest Bartosz Puchowski.

Jedyna pociechą jest fakt, że w przedsięwzięciu wziął udział pan Prezes świetnego stowarzyszenia, który już  wie z czym mamy do czynienia.

Pomyślmy przez chwilę, ten proces ma naprawdę wielką przyszłość, tak charakterystyczną dla naczelnych w dodatku urzędników. Czy sukcesem będzie jakaś na wpół zarośnięta ścieżka w lesie z milionem nudnych tablic, czy skansen o charakterystyce muzeum? Korzyści? Miejsce pracy dla wielu osób i kapitalna atrakcja turystyczna  równa Wałowi Pomorskiemu, wokół której można zbudować infrastrukturę godną tak pięknej gminy.

Myślenie i odruchy przedwyborcze nie idą w parze, poważnie!

_________________________

SONY DSC(mrf.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook