13 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Gimnazjaliści z Bysławia „najechali” Tucholę i Rudzki Most!

3 min read

Wczoraj, (17.11 w sobotę) do Tucholi przybyła młodzież z Zespołu Szkół w Bysławiu, ściślej, gimnazjaliści klas pierwszych a i b. Ich wizyta związana była ściśle z listopadem – miesiącem pamięci. Dzięki inicjatywie pani Gabrieli Gajewskiej – nauczycielce i wychowawcy, zaplanowano niezwykły marsz na orientację. Patronem Gimnazjum w Bysławiu jest Ks. Piotr Sosnowski, który zginął zamordowany w lesie Rudzkiego Mostu. Przy pomniku upamiętniającym tragiczne wydarzenia, zapalono znicze. Trasa marszu i zadania miały uczniom przypomnieć historię życia i męczeńskiej śmierci ich patrona oraz wielu innych ludzi, którym przyszło żyć w tych okrutnych czasach wojny.

By uatrakcyjnić przyswajanie wiedzy historycznej i uniknąć nadmiernego poczucia patosu i smutku, wczorajsze spotkanie było tak skonstruowane, by uczniowie mieli przyjemność i zabawę w przyswajaniu nauki. Swoisty rodzaj podchodów, jazda specjalnymi pojazdami, zabawy, konkursy, to tylko drobny wycinek tego, co działo się w Rudzkim Moście i w Tucholi, a wszystko dzięki współpracy z niezwykłą komórką – Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (RPA) w Lubiewie, od której pozyskano środki i zrealizowano wczorajszą imprezę.

 

Fot. Gabriela Gajewska

Fot. Gabriela Gajewska

Marsz i zajęcia gokartowe, w których udział wzięła bysławska młodzież, są częścią  projektu profilaktycznego „Jestem gimnazjalistą„, finansowanego przez Gminną Komisję RPA w Lubiewie. Uczestniczyli w nim uczniowie klas pierwszych. Celem tego przedsięwzięcia  było kształtowanie zdrowego stylu życia, uświadomienie własnej odpowiedzialności za ochronę własnego zdrowia i zdrowia innych oraz przeciwdziałanie uzależnieniom poprzez propagowanie aktywnych form wypoczynku.

 

Starannie zaplanowano zajęcia rekreacyjno- konkursowe na gokartach, aby wskazać młodym ludziom alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu. Dzieciom uświadomiono, że one same decydować powinny o swoim życiu i muszą zaplanować je tak, aby nie marnować go na nudę lub życie w wirtualnym świecie, pośród nic nieznaczących „nicków”, lub co gorsze, szukać przyjemności w środkach chemicznych, powodujących uzależnienia.

 

Czyż to nie jest wspaniała inicjatywa? Miast marnotrawić czas przed ekranem telewizora, monitora komputerowego, pani Gabriela wraz z mężem i przyjaciółmi, zaproponowała swoim podopiecznym, coś zupełnie odmiennego i to w wolny od nauki dzień! I co? Chwyciło? Jeszcze jak! Uśmiechnięte buzie dzieciaków, radość i zabawa, no i te wspaniałe, wielokołowe bolidy napędzane mięśniami nóg, to chyba była największa atrakcja tego dnia – tę część imprezy zorganizowano dzięki uprzejmości pana Zygmunta Gajewskiego – znanego tucholskiego przedsiębiorcy i pasjonata rowerów, który tym razem, wcielił się w rolę wolontariusza, opiekuna i instruktora jazdy.

Każda z grup mogła aktywnie uczestniczyć w zajęciach sportowo-rekreacyjnych, przejazd ścieżką rowerowo – pieszą do placu – parkingu przy tartaku w Tucholi. W ramach pomocy, jako przyjaciel szkoły, p. Zygmunt Gajewski wspólnie z nauczycielem WF-u, p. Anną Muntowską przeprowadził konkurencję – slalom gokartami. Konkurencja na zasadach współzawodnictwa sportowego wzbudziła u młodzieży duże zainteresowanie. Zwycięzcy w poszczególnych grupach otrzymali nagrody, a od pana Dyrektora Szkoły, który był obecny na torze slalomowym, każdy z uczestników otrzymał upominek – odblaskowy brelok, aby być widocznym, bezpiecznym na rowerze oraz podczas przejścia do i ze szkoły w pochmurne, jesienno – zimowe dni.

 

Po zakończeniu imprezy, młodzież odpoczywała przy wspólnej pizzy i z wypiekami na twarzy, dzieliła się wrażeniami.

 

Wspaniały pomysł i wzorowy przykład współpracy współczesnej, nowoczesnej szkoły, ze sponsorami, organizacjami i władzami gminy, wszystko dla dobra naszego największego skarbu – dzieci.

 

Brawo!

I niespodzianka…

(red.)

 

Pełna galeria fotografii z tej niezwykłej imprezy, znajduje się w naszym profilu Facebooka – KLIKNIJ 

 

 

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook