wt. Lip 14th, 2020

Gm. Gostycyn. Fundusze sołeckie na 2020 rok

1 min read

DCIM100MEDIADJI_0767.JPG

Ponad 290 tysięcy złotych przeznaczono na fundusz sołecki w miejscowościach Gminy Gostycyn. W załączeniu informacja na co mieszkańcy poszczególnych sołectw przeznaczyli środki w 2020 roku.

Fundusz sołecki to pula środków gminy zarezerwowana dla sołectw w jej budżecie. Konkretne sołectwa mają prawo do wskazania, na co należy wydatkować kwoty przypadające im z tej puli. Są to więc środki w budżecie gminy, tyle że wydzielone z przeznaczeniem wyłącznie dla sołectw, które się w niej znajdują.

To powoduje, że fundusz sołecki musi podlegać takim samym rygorom, określonym w ustawie o finansach publicznych, jakim podlegają zwyczajne środki w budżecie gminy. Bo to też są środki publiczne. Trzeba więc przy ich wydatkowaniu kierować się zasadą oszczędności, gospodarności i celowości. Ich uruchomienie i wydatkowanie musi się przy tym odbywać według wymogów formalnych zawartych w ustawie z dnia 21 lutego 2014 r. o funduszu sołeckim (Dz. U. poz. 301 z późn. zm.), tak, aby sołectwo i gmina mogły uzyskać korzyści, które daje funkcjonowanie u nich funduszu. Przedsięwzięcia wskazane przez mieszkańców konkretnego sołectwa do sfinansowania z funduszu nie mogą być jednak dowolne.

Muszą odpowiadać warunkom i wymogom formalnym, które zostały określone w ustawie o funduszu sołeckim  i w art. 7 ustawy o samorządzie gminnym.


gostycyn.pl