8 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Gmina Śliwice. Złote Gody

4 min read

W minionym tygodniu w Urzędzie Gminy Śliwice obchodzono uroczystość wręczenia medali Prezydenta RP za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Jubilaci obchodzący Złote Gody – Państwo Genowefa i Stanisław Treider z Jabłonki, Państwo Lidia i Franciszek Narloch ze Śliwic, Państwo Ludwika i Jan Chabowscy z Lińska oraz Państwo Irena i Jerzy Suchomscy z Lińska otrzymali z rąk Wójta Gminy Śliwice Pamiątkowe dyplomy, upominek oraz kwiaty. Życzenia złożyła również Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego – Anna Pril.

Podczas wizyty u Państwa Ireny i Jerzego Suchomskich w Lińsku jubilaci wspominali wspólnie spędzone lata. Państwo Suchomscy wychowali wspólnie 3 córki, mają 5 wnuków oraz 2 prawnuków. Jubilaci prowadzili wspólnie gospodarstwo rolne. Jak wspominają, czasy były trudne i aby móc zapewnić bezpieczeństwo finansowe rodzinie oboje podjęli dodatkowo pracę zawodową. Pan Jerzy od 1967r. aż do emerytury pracował w miejscowym Urzędzie Pocztowym jako listonosz. W różnych warunkach pogodowych przez 33 lata codziennie przemierzał nawet kilkadziesiąt kilometrów dostarczając mieszkańcom naszej Gminy prasę, i korespondencję. Jako funkcjonariusz służby publicznej cieszył się ogromnym zaufaniem. Największą radością dla jubilata był ruch i kontakt z ludźmi. Jubilatka połączenie swej największej pasji i zdolności realizowała w pracy, którą w sezonach letnich wykonywała przez ponad 20 lat. Pani Irena podejmowała pracę jako szefowa kuchni w ośrodkach wczasowych w Okoninach Nadjeziornych. Ponadto jako doskonała kucharka przygotowywała potrawy i ciasta na przyjęcia i wesela. Niebywały talent kulinarny Pani Ireny doceniany był w wielu domach naszej Gminy.

Jubilaci, którzy przybyli na uroczystość do Urzędu Gminy znaleźli wiele wspólnych tematów do wspomnień. Spotkanie stało się okazją do wymiany życiowych doświadczeń.

Państwo Treider z Jabłonki mają 3 dzieci i 8 wnuków. Pani Genowefa jeszcze przed zamążpójściem pomagała przez wiele lat rodzicom i bratu w gospodarstwie rolnym. Prowadziła z mężem gospodarstwo domowe, zajmowała się wychowaniem dzieci. Jubilatka wspominała, że wiele radości sprawiało jej wykonywane robótek na drutach i szydełkowanie. Dziś z radością opiekuje się wnukami. Zamiłowanie kulinarne pani Genowefy doceniają najbliżsi, którzy kosztować mogą nawet domowego chleba. Pan Stanisław przed pójściem do wojska pracował w gospodarstwie rolnym u rodziców w Śliwiczkach. Następnie podjął pracę z ZNTK Bydgoszcz, gdzie przez 24 lata pracował w ciężkich warunkach jako ślusarz-tokarz maszynowy. Następnie w tym samym zakładzie pracy zajmował stanowisko maszynisty tlenowego, skąd przeszedł na emeryturę. Poza pracą jubilat trudnił się murarstwem i ślusarstwem i hobbystycznie wykonywał prace zduna. Po przejściu na emeryturę pan Stanisław pomagał synom w warsztacie samochodowym. Dziś z zainteresowaniem śledzi sport i politykę.

Państwo Chabowsy z Lińska mają 3 dzieci i 4 wnuczki. Jubilaci wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Pani Ludwika ponadto pracowała chałupniczo wykonując prace dla Zakładów Meblarsko-Drzewnych z Bydgoszczy. Pasją jubilatki było szycie, a skończone kursy krawieckie pozwoliły na rozwinięcie umiejętności w tym kierunku. Jubilatka z zamiłowaniem czyta książki kulinarne skąd czerpie inspirację na nowe dania w kuchni. Pani Ludwika śledzi z zamiłowaniem filmy kostiumowe, historyczne oraz dokumentalne z zakresu archeologii. Pan Jan pracę zawodową spędził jako kierowca w Kółku Rolniczym w Śliwicach a następnie jako operator sprzętu ciężkiego w Nadleśnictwie Osie. Przed przejściem na emeryturę jubilat wykonywał prace chałupnicze dla Zakładów Meblarsko-Drzewnych z Bydgoszczy. Największą pasją jubilata była i jest do dnia dzisiejszego mechanika samochodowa.

Państwo Narloch ze Śliwic mają 4 dzieci, 7 wnuków i 4 prawnuków. Jubilaci wspominali, iż sami własnymi siłami wspólnie wybudowali dom w Śliwicach. Jubilatka po zamążpójściu zajmowała się prowadzeniem domu i wychowaniem dzieci a ponadto podejmowała prace chałupnicze. Z pasją zajmowała się prowadzeniem ogródka warzywnego i kwiatowego. Radość jubilatce sprawiało szydełkowanie. Do dziś Pani Lidia szczególnie ceni przyrodę, szczególnie w sezonie letnim, kiedy cieszyć się można z obfitości runa leśnego w naszym regionie. W długie zimowe wieczory jubilaci wspólnie śledzą losy bohaterów seriali telewizyjnych. Pan Franciszek ponad 20 lat pracy zawodowej spędził jako kierowca autobusu PKS. Przed pójściem na emeryturę trudnił się handlem. Dziś śledzi z uwagą wydarzenia polityczne w naszym kraju.

Życzymy jubilatom kolejnych wspólnie spędzonych lat w zdrowiu i wzajemnej miłości.

 1 DSC 0064m
Na zdjęciu: Państwo Irena i Jerzy Suchomscy wraz z Wójtem Gminy Śliwice

1 DSC 0095m
Na zdjęciu od lewej: Wójt Gminy Śliwice Daniel Kożuch, Państwo Lidia i Franciszek Narloch,
Państwo Genowefa i Stanisław Treider,
Państwo Ludwika i Jan Cahbowscy, Z-ca Kierownika USC Anna Pril


sliwice.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook