27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Gminne lądowisko otrzymało nowy „rękaw”

2 min read

Gmina Tuchola zakupiła maszt wraz z oświetleniem i wiatrowskazem, który zamontowano na gminnym lądowisku dla śmigłowców ratunkowych przy ul. Witosa w Tucholi. Dzięki temu możliwe będzie lądowanie helikopterów w nocy oraz przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Nie tak szybko… [Przyp. TP-PATROL]

Konstrukcja kosztowała 3500 złotych i jest bardzo dobrym zakupem. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, zwłaszcza tam, gdzie często lądują śmigłowce LPR – u.  O ile maszt wygląda imponująco, płyta lądowiska jest bez zarzutu, to gorzej jest już z oświetleniem terenu. Wokół miejsca lądowania rozmieszczono reflektory z żarówkami rurkowymi. Jest ich sporo. To bardzo dobry i tani sposób doświetlenia dowolnego miejsca. Niestety ma ten system i słabe strony, niestety, nie jest „idiotoodporny”, bo tylko ktoś taki jest gotowy uszkodzić reflektory i rozregulować. Efekt? Oślepienie pilota, może być bardzo niebezpieczne.

Niestety, niekorzystna prognoza już się sprawdziła. Kilka reflektorów jest uszkodzonych i to od dawna, wnętrze pokrył kurz i pajęczyny. Zniknęły z nich klosze i żarówki, reszta lamp zapewne świeci, jednak w zupełnie irracjonalnych kierunkach.

Czego potrzeba, aby się przed tym wszystkim uchronić? Częstych wizyt policjantów, zwłaszcza w weekendowe wieczory i noce.

Od czasu, do czasu warto również płytę lądowiska zwyczajnie zamieść, aby jakieś drobinki nie dostały się do wlotów powietrza silników, dzisiaj było ich sporo, to wina silnego wiatru.

 

Obejrzyjmy wspólnie galerię fotografii, które na miejscu wykonał nasz patrol. zacznijmy od… mankamentów.

I wreszcie prezentacja nowego nabytku…

Maszt jest podświetlony, pilot śmigłowca łatwiej odnajdzie cel podróży.

TOKIS – PRESS PATROL

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook