25 października 2020

Gospodarstwa opiekuńcze w Borach Tucholskich a doświadczenia holenderskie – szansą dla kompleksowych, pozytywnych zmian w naszym powiecie!

3 min read

Dzisiaj w hotelu „Panorama Tucholi” w Bladowie (gm.Tuchola) rozpoczęła się kapitalna konferencja, poświęcona niezwykłemu projektowi. Udział w niej wzięli lokalni przedsiębiorcy, samorządowcy, specjaliści i reprezentanci rożnych branż i zawodów. Wszystkich zebranych połączył jeden temat, ale jakże interesujący i pokrewny z pomysłem, który jeszcze nie tak dawno próbował w ogólnym zarysie nakreślić TOKiS, choć odrobinę w innej formie.

Konferencję zaplanowano na dwa dni. Pierwsza część odbyła się dzisiaj.

Gospodarstwa opiekuńcze to gospodarstwa rolne, które oferują opiekę dla dzieci i ludzi z problemami, w tym integracyjnymi, wychowawczymi oraz upośledzeniami. Ich oferta może byś skierowana także do seniorów, którzy szukają dla siebie sposobu na zagospodarowanie wolnego czasu, czy to przez kilka dni, czy też kilka godzin dziennie. Od wielu lat system takich gospodarstw rozwija się w Europie, a szczególnie w Holandii.

Na szczególną uwagę zasługiwały absolutnie wszystkie prelekcje i z wielkim zainteresowaniem wysłuchano wprowadzenia do konferencji, którego dokonał Roman Sass, dyrektor Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Justyna Lesiewicz,  koordynator KPODR (Minikowo) omówiła temat Gospodarstwa opiekuńcze  – działania w komponencie ponadnarodowym projektu „Nowy Zawód – Nowa Szansa…”.

Michel Boom z Departamentu Zarządzania zasobami ziemi i wody z Ministerstwa Gospodarki Holandii omówił wielofunkcyjność rolnictwa holenderskiego. Rozwinięciem tematu stało się wystąpienie Kees Maninteveld, eksperta ds. gospodarstw opiekuńczych.

Ukazanie gospodarstw opiekuńczych na konkretnych przykładach i to w praktyce omówiła Caroline Snoeij, właścicielka gospodarstwa ‚t Paradijs należącego do Stowarzyszenia Rolnicy I opieka w Gelderlandii.

Kwestie modelowych gospodarstw opiekuńczych w Borach Tucholskich w pierwszym etapie doświadczeń, omówiły w sesji specjalnej z udziałem uczestników projektu: Anna Toby kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tucholi i Arnika Kimber – Kubiak – specjalistka ds. rolnictwa społecznego.

Czym jest rolnictwo społeczne?

Rolnictwo społeczne jest w Polsce terminem prawie nieznanym i trudnym zadaniem jest znaleźć konkretne punkty odniesienia lub przykłady podobnej działalności. Jednak w Europie zagadnienie od 2013 roku zdobywa popularność, ponieważ ten typ rolnictwa łączy dwie koncepcje: rolnictwa wielofunkcyjnego i usługowo – społecznego wraz z opieką zdrowotną na poziomie lokalnym. Z pomysłu płyną same dobre skutki. Poprawa samopoczucia, integracja społeczna osób, które skorzystają z usług rolnictwa społecznego.

Omawiany typ rolnictwa obejmuje w zamierzeniach kilka form działania:

  •  zajęcia reedukacyjne i terapeutyczne,
  • integracja w świecie pracy i włączenie społeczne,
  • dzialania pedagogiczne,
  • usługi opiekuńcze.

Konferencja w Bladowie ukazuje metody i sposoby przelania doświadczeń holenderskich na grunt polski. Ważno dodać, że Bory Tucholskie stanowią wręcz wymarzone miejsce do prowadzenia tego typu działalności dla dobra ludzi w różnym wieku, również tych doświadczonych przez los. To wręcz idealny scenariusz działania na przyszłość, wobec niepodważalnego faktu starzenia się polskiego społeczeństwa, choć nie tylko.

SONY DSC

Wręcz w idealnie wpisują się w ten ciąg działań lokalne gospodarstwa agroturystyczne, które po dokonaniu pewnych innowacji i modyfikacji będą miały specjalną klientelę w każdej porze roku. Wobec braku pensjonatów, które zapewniałyby opiekę np. ludziom starszym ta oferta stanie się alternatywą! Ale miejmy świadomość tego, że to zaledwie ułamek propozycji usług w oparciu o holenderskie doświadczenia.

Znamiennym stanie się drugi dzień konferencji, gdzie uczestnicy odwiedzą kilka gospodarstw. Będzie to swoista wizja lokalna, która powinna zaskoczyć wszystkich. Przy odrobinie dobrej woli i nakładów, poprzez cykle szkoleń i adaptację pomieszczeń, nasze gospodarstwa bez trudu osiągną wysokie standardy, wymagane pojęciem gospodarstwa opiekuńczego.

Chciałoby się nawiązać do stereotypu, że geniusz tkwi w prostocie i z tym właśnie mamy do czynienia, podczas tego świetnego spotkania ludzi, którzy już dzisiaj myślą kompleksowo o nieodległej przyszłości i można wierzyć w to, że chętnych do tego projektu nie powinno zabraknąć, czego wszystkim uczestnikom życzymy.

________________

(mrf.)

W oparciu o materiały pozyskane w czasie konferencji oraz opracowanie

Romana Sassa – dyrektora KPODR Minikowo.
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook