3 grudnia 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Gostycyn. Posprzątaj po swoim pupilu!

1 min read

Zanieczyszczone odchodami zwierzęcymi, komunalne powierzchnie zieleni, to ostatnimi czasy coraz bardziej zauważalna problematyka.

Tereny, które w swoim zamyśle mają spełniać funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe, są omijane przez mieszkańców z uwagi na wszechobecne, zwierzęce odchody. Jak dowodzą badania odsetek właścicieli zwierząt domowych, sprzątający po swoich pupilach jest znikomy.

W odchodach psów występują drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób zakaźnych i pasożytniczych u ludzi. W psim kale stwierdza się m.in. występowanie drobnoustrojów, będących przyczyną toksokarozy i tasiemczycy, a także bakterii chorobotwórczych m.in.: Campylobacter, Salmonella i Yersinia. Koty zaś mogą przenosić liczne chorobotwórcze bakterie, grzyby, pierwotniaki i inne pasożyty w tym glistę kocią (Toxocara cati), toksoplazmę (Toxoplasma gondii), lamblie (Giardia intestinalis).

W związku z tym pod koniec lutego, Gmina Gostycyn zakupiła 4 szt. pojemniki, które „na próbę” zostały zainstalowane w miejscach oczywistych są one wyposażone w rezerwuar z rękawiczkami. Gmina zapewne ma nadzieję, że właściciele psów posprzątają po swoich pupilach. Z doświadczenia wiemy, że nic z tego nie będzie, z podobnym problemem borykaliśmy się w Tucholi, wygrało… przyzwyczajenie, najlepszą psią latryną są wszystkie parki, skwery, piaskownice i trawniki. Jedyną drogą rozwiązania problemu psich odchodów jest  nakładanie wysokich grzywien.


(red.)

Na pdst. gostycyn.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook