30 października 2020

Gostycyn zafunował sobie”kibelek” i słup ogłoszeniowy w jednym

2 min read

Widząc potrzebę ciągłego podnoszenia standardów turystyczno- promocyjnych gminy już w zeszłym roku zapoczątkowano rozmowy z podmiotami zainteresowanymi współpracą w zakresie umiejscowienia pierwszej, publicznej i co najważniejsze, całorocznej toalety w gminie. W pierwszej kolejności należało określić miejsca na których umiejscowienie toalet byłoby zarówno dla turystów, jak i mieszkańców w pełni uzasadnione.

Nie bez znaczenia była również możliwość jej technicznej adaptacji do warunków sanitarnych istniejącej infrastruktury wod.-kan. Nie łatwe okazały się również rozmowy z właścicielami nieruchomości na których lub w obrębie których, Gmina planowała posadowić toaletę.

Na szczęście, finalnie okazało się, iż właściciel jednego z typowanych miejsc, zdecydował się na nieodpłatne przekazanie nieruchomości pod ten cel. Gmina Gostycyn sfinalizowała rozmowy w tym zakresie z Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska” w Gostycynie. Toaleta została umiejscowiona w centralnej części Gostycyna, pomiędzy Ośrodkiem Zdrowia, a sklepem spożywczym Carrefour, wzdłuż nowo budowanej ulicy.

Z początkiem lipca br. ostatecznie udało się zakończyć wszelkie formalności projektowo-techniczne i przystąpiono do realizacji umiejscowienia toalety. Adaptacją urządzenia zajęła się Spółka „Kamionka”.

Warto wspomnieć iż, toaleta wykonana jest w niezwykle nowej technologii, obsługuje się za pomocą żetonu o wartości 1zł lub 2 zł. Toaleta posiada bieżącą wodę, niezależne ogrzewanie, informuje specjalnym napisem o jej dostępności.  Dzięki swojej budowie przypominającej kształtem walec, a także adaptacji specjalnej witryny, pełnić może jednocześnie funkcję kolumny ogłoszeniowej (wykorzystanie w tym zakresie przedstawia fot nr 2).

Poniżej zdjęcie ukazuje toaletę (fot nr 1).

 toaleta_2.jpg

 Fot. nr 1.Obecny wygląd toalety.

 toaleta.jpg

Fot. nr 2. Przykładowe wykorzystanie obiektu jako kolumny ogłoszeniowej (fot. miasto Unisław)

Jednocześnie przypominamy, iż w obecnym sezonie, toalety publiczne typu TOY zlokalizowane są w miejscach szczególnie odwiedzanych turystycznie tj. m.in.:  w okolicach przyjeziornego parkingu nad jeziorem Środkowym w Gostycynie oraz na samej plaży, przy przykościelnym parkingu w Gostycynie, na terenie stadionu piłkarskiego w Gostycynie, na placu rekreacyjnym w Pile, k. obiektu apiterapii w Łyskowie, oraz w wiosce tematycznej Wielki Mędromierz.

Stacjonarne toalety publiczne są  udostępnione również w każdym, gminnym  obiekcie użyteczności publicznej tj. (Urząd Gminy, Gminny Ośrodek Kultury, Świetlice wiejskie).


(red.)

gostycyn.plFot.

Fot.Anatol Chomicz

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook