29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Grudzień ‘81 po 34 latach

2 min read

To nasza wspólna, tragiczna historia najnowsza i wielu – także tu obecnych – doświadczyło jej osobiście. Jesteśmy dłużnikami tych, którzy mieli wtedy odwagę stawić czoła przemocy, ryzykując nie tylko własnym życiem, ale i bezpieczeństwem swoich najbliższych – mówił w Żninie nowy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Uroczystości upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego połączono z 35. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych z 1980 r.

W obchodach organizowanych przez Region Bydgoski NSZZ „Solidarność” oraz Oddział NSZZ „Solidarność” w Żninie uczestniczyli także marszałek Piotr Całbecki oraz przewodniczący bydgoskiej „Solidarności” Leszek Walczak, samorządowcy i działacze opozycji demokratycznej.

Najpierw uczestnicy spotkali się w kościele NMP Królowej Polski, gdzie modlitwą upamiętnili wydarzenia sprzed 34 lat. Po nabożeństwie wspólnie przemaszerowali pod Pomnik Walki i Męczeństwa w Żninie, pod którym po okolicznościowych przemówieniach złożono wiązanki kwiatów. Ostatnią częścią uroczystości było wręczenie Medali Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Cuiaviano Pomeraniensis” oraz „Medali Solidarności Zasłużony dla Regionu Bydgoskiego” – w ten sposób uhonorowano najbardziej zasłużonych działaczy antykomunistycznego podziemia.

Stan wojenny był też czasem wielkiej próby dla całego społeczeństwa. Z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że Polacy z tej próby wyszli zwycięsko – potrafili się zjednoczyć i przeciwstawić przemocy. Opór w stanie wojennym miał różne formy, ale zawsze wymagał odwagi i wielkiej siły ducha. Dlatego zawsze będziemy wdzięczni tym, bez których nie byłoby wolnej i niezależnej Rzeczypospolitej  – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

_________________

bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook