29 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Grypa w Tucholi staje się niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia!

2 min read

Niestety, grypa, wydawałoby się,  wielkie „nic”, ciągle jest bardzo groźna, a powikłania, które powoduje, mogą i są nawet śmiertelne. Jeden przypadek w Tucholi właśnie się zdarzył. Straszna tragedia. Nie lekceważmy objawów, pomimo tego, że tucholska przychodnia ma problemy z obsługą nadmiaru pacjentów, a pomoc doraźna w szpitalu, przeżywa prawdziwe oblężenie.

W okresie od 23 do 31 stycznia 2017r. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tucholi wpłynęły 1732 zgłoszenia zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne z terenu naszego powiatu. Dwie osoby wymagały hospitalizacji. Liczba zachorowań jest 4 razy większa w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Mamy do czynienia z tzw. sezonową epidemią i nie ma konieczności podejmowania nadzwyczajnych działań.  Podobna sytuacja rejestrowana jest w całym województwie kujawsko – pomorskim i w kraju. Wysoka zapadalność na grypę i zachorowania grypopodobne może utrzymywać się na terenie naszego powiatu również w lutym i marcu. To bardzo niebezpieczny okres, dlatego każdy powinien stosować się do ogólnych zaleceń:

  • dbać o odpowiedni ubiór, nie marznąć ani nie przegrzewać się,
  • unikać dużych zgromadzeń oraz kontaktów z osobami, u których występują objawy grypopodobne,
  • myć ręce po każdej obecności w skupiskach ludzkich, albowiem wirusy są wszędzie, a zabieg ten przerywa łańcuch zarażenia,
  • podczas kaszlu i kichania zasłaniać usta i nos jednorazowymi chusteczkami,
  • unikać dotykania okolic nosa, oczu, ust,
  • wysypiać się, prawidłowo się odżywiać, dbać o formę fizyczną,
  • szczepić się przeciwko grypie (odporność uzyskujemy po 2-3 tygodniach po szczepieniu) gdyż szczepienie jest najskuteczniejszym i najtańszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i zachorowaniami grypopodobnymi (szczególnie osoby z grupy ryzyka, czyli obciążone przewlekłymi chorobami, kobiety w ciąży, personel medyczny powinni się szczepić).

Groźne są szczególnie powikłania wynikające z nieleczenia grypy. Najbardziej zagrożone są osoby obciążone przewlekłymi chorobami lecz powikłania mogą również dotyczyć młodego człowieka. Najczęstszymi powikłaniami są te ze strony układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego ale grypa może dać powikłania również ze strony każdego narządu i układu. Katalog powikłań jest bardzo długi.

Więcej informacji na temat grypy na stronie:

www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/grypa

__________________

tucholski.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook