30 października 2020

Hafciarki „Złotnicy” otrzymały odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

2 min read

Antonina Olszewska i Anna Kopiszka, członkinie Zespołu Haftu Kaszubskiego „Złotnica” należącego do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddział Tuchola, otrzymały odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystość odbyła się we wtorek (04.11) w Urzędzie Miejskim w Tucholi. W imieniu Ministra odznaki wręczył Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski w towarzystwie Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tucholi Pawła Cieślewicza.

„To dzięki takiemu zaangażowaniu, jak Wasze, Tuchola i Bory Tucholskie mogą poszczycić się tak wspaniale kultywowaną i promowaną sztuką borowiacką. Jesteśmy z tego dumni, bo nie w każdej gminie tak prężnie działają środowiska twórcze” – podkreślił podczas uroczystości burmistrz.

Antonina Olszewska i Anna Kopiszka zgodnie podkreśliły, że to dzięki wsparciu władz samorządowych gminy Tuchola udaje się osiągać sukcesy podczas wyjazdów na różnego rodzaju konkursy i przeglądy twórczości ludowej w całym kraju.

„Cieszymy się, że możemy liczyć na niezawodną pomoc Burmistrza Tucholi w naszych działaniach. Twórcy spoza naszego regionu, z którymi się spotykamy, nie zawsze mogą to samo powiedzieć o swoich władzach samorządowych. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że u nas ta współpraca układa się wzorowo. Jesteśmy zaszczycone, że to właśnie burmistrz i Przewodniczący Rady Miejskiej wręczyli nam tak ważne odznaczenia” – podkreślały wyróżnione hafciarki.

Pani Anna przyznała, że wtorkowa uroczystość bardzo ją wzruszyła. „Nie spodziewałam się, że w życiu spotka mnie takie wyróżnienie” – podkreśla Pani Anna.

Podobne uczucia towarzyszyły także Pani Antoninie. „Dla mnie to niezapomniane wrażenia. Zostałam wyróżniona i jestem szczęśliwa, że doceniono mnie za promowanie kultury borowiackiej” – przyznaje hafciarka.

Gratulacje wyróżnionym członkiniom „Złotnicy” złożył również prezes tucholskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Piotr Grzywacz.

Pani Anna haftuje w zespole od 1979 r. Pierwszy kontakt z tą sztuką miała dzięki swojej sąsiadce, a potem szlify zdobywała u Heleny Grabkowskiej. Pod okiem tego samego autorytetu haftowania uczyła się również Pani Antonina. Pierwszy kurs odbyła w 1973 r., a do zespołu wstąpiła w 1978 r.

Gratulacje!

_____________________

(red.)

Źródło.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook