29 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Historia bezpieki POWIATU TUCHOLSKIEGO w filmie pt. „…i naszedł czas zapłaty”

5 min read

Reportaże, wywiady, filmy krajoznawcze, programy informacyjne i przyrodnicze, to wszystko już u nas było. Jednak ten film, to już zupełnie inna liga, a jeżeli coś stanowi wyzwanie, to należy podejść do zagadnienia możliwie najrzetelniej. Jest ono tym większe, że dotyczy niezwykle delikatnej materii – tzw. „ludzi”.

Adam Węsierski – historyk, wśród swoich książek

Dlaczego zwrot „ludzi” napisano w ten sposób? Bo to opowieść o odpadach ludzkości, które często na własne życzenie wybierały swoją drogę, pełną krwi, przemocy, donosów, przekupstwa i poczucia pełnej bezkarności. Ci prawdziwi ludzie,wspaniali i zacni mieszkańcy Powiatu Tucholskiego, choć zastraszeni, byli w większości patriotami i wielu z nich decydowało się na walkę z terrorem. Ich droga była kręta, najeżona niebezpieczeństwami ale trwali i walczyli o POLSKOŚĆ! Ich nazwiska już zapisały się w historii złotymi zgłoskami!

Znakomity historyk, Pan Adam Węsierski, tylko pozornie porwał się z motyką na Księżyc. Jego mozolna praca dokumentalisty, przynosi nieocenione efekty. Powstało już prawie czterdzieści opracowań, które  nie dość, że są wspaniałe, rzetelnie przygotowane i wydane w niezwykle atrakcyjny sposób, to dokumentują po wsze czasy historię niezwykłego regionu, o którym niewiele wiemy.

Na co dzień mieszka w Śliwicach i trudno się temu dziwić, że w sposób szczególny pokochał ten region. Pan Adam nie stroni od wyzwań i to od tych najtrudniejszych. Niczym wytrawny detektyw, bada i analizuje wszelkie wątki historii. Miejmy świadomość tego, że 90 procent odkryć, historyk dokonuje w archiwach, reszta to praca w terenie. Ślęczenie i analizowanie kart przynosi efekty, ale nic nie zastąpi bezpośredniej relacji, pochodzącej od świadków. Niestety, jest ich coraz mniej, trzeba się spieszyć, aby zachować jak najwięcej szczegółów, relacji, może nawet artefaktów. To świadkowie historii, ich wiedzy i doświadczenia nie zastąpi żaden dokument, a pamięć o tamtych latach jest ciągle u nich żywa i przekazywana z pokolenia, na pokolenie.

Powiat Tucholski jest regionem POLSKI niezwykle doświadczonym, przez szalejącą w nim bezpiekę, ilość informacji o zbrodniach oraz pospolitych przestępstwach wśród funkcjonariuszy poraża. Skala terroru  nasuwa na myśl najstraszniejsze fragmenty czasów okupacji niemieckiej, a w niektórych momentach nawet ją przewyższa.

Historia regionu zawarta w wielu tomach.

Pan Adam w swoisty sposób, szczególny dla dokumentalisty, opisuje przeszłość. Treści, które wychodzą spod jego pióra tylko pozornie brzmią, jak wypunktowanie suchych faktów. Ogrom zbrodni budzi odczucia, być może nawet chęć historycznego odwetu, jednak nie w Jego przypadku. Rzetelność prac Pana Adama jest jak odliczanie na ringu historii, tych faktów nikt nie podważy.

Powstała niezwykła praca, poświęcona lokalnej bezpiece, posadowiono ją w rożnych latach, stąd niezwykła monografia, została podzielona na części. Czytelnik do dzisiaj poznał jej dwa tomy, dobra wiadomość jest taka, że już w październiku 2018 roku, na półkach księgarskich pojawi się część trzecia. Wiemy o niej prawie wszystko, ale tę wiedzę będziemy dawkować, nie jest to prekursorski pomysł, a próba stopniowania napięcia, wykorzystywana jako wabik  kiedyś, przez najwybitniejszych przedstawicieli kina. Ten film jest inny, to dokument, widz uczestniczy w ujawnianiu nieznanych faktów, o których być może słyszał od babć, dziadków, a może od rodziców. Dotychczas traktował te „rewelacje”, jak plotkę, może legendę, niestety, ta okazuje się nią nie być, wręcz przeciwnie, to… historia tej ZIEMI!

Pasja i praca Adama Węsierskiego zasługuje na najwyższe uznanie!

Monografia Pana Adama Węsierskiego poprzez fakty, dociera do ludzi – nazwijmy ich po imieniu – kanalii, które w wielu przypadkach do dzisiaj pozostały bezkarne. Ba, mało tego! Bezpieczniacy otworzyli nad swoimi funkcjonariuszami i ich rodzinami parasol ochronny, a to spowodowało nieuniknione – profity i to nawet po zakończeniu zdradzieckiej profesji. Ci ludzie gwałtownie się bogacili, opływali w dostatki, mieli możliwość posyłania swoich dzieci do najlepszych szkół, o których inni rodzice mogli tylko pomarzyć. Mogli wyjeżdżać zagranicę, a ich majątek rósł w oczach.

Kiedy umierali, niewiele się zmieniało, parasol ochronny dalej był rozpięty, tym razem nad dziećmi bezpieczniaków, konfidentów i innych tzw.”ludzi”.

Adam Węsierski w swojej monografii pisze o faktach, często szokujących, niczego nie pomija, dokumentuje, jak  najlepszy, komputerowy program archiwizujący, wreszcie dociera do listy nazwisk, często przeciera oczy ze zdumienia, bo padają takie ,które w świadomości wielu uznawane są za wzór cnot obywatelskich. Historia jednak mówi coś zupełnie innego, świadkowie… płaczą na samo wspomnienie niegodziwości, których dopuszczali się ci pospolici bandyci.

Setki godzin spędzone w oddziałach IPN-u.

Niestety, potomkowie funkcjonariuszy bezpieki ciągle są obecni, ba, mało tego, stosują współcześnie metody zastraszania autora monografii poświęconej Naszemu Powiatowi. Anonimowe sugestie,próby odradzenia autorowi kontynuacji czwartego już tomu monografii,który niechybnie powstanie, budzi lęk i przerażenie u ludzi uwikłanych.

Porażające jest to, że wśród nazwisk pada nawet takie, które jest powszechnie znane i  zostało osadzone w annałach, niczym pomnik na cokole, być może po publikacji kolejnej książki autora ze Śliwic, ów moralny piedestał…, zostanie „wysadzony w powietrze”, przez nowe władze samorządowe „wraz z pomnikiem”. Jeżeli dojdzie do zapowiadanych zmian, to może się wydarzyć.

Czas rozliczeń z przeszłością trwa, jeżeli nie okaże się być kolejnym politycznym oszustwem, nowe władze własnoręcznie „odpalą lont”, a potomków pozbawią majątków budowanych na krwi i męczeństwie bezbronnych.

Nasz film docelowo będzie całością i w takiej formie pojawi się podczas prezentacji książki Pana Adama Węsierskiego. My jednak dajemy Widzom i Czytelnikom TOKiS -PRESS-a niezwykłą możliwość – obejrzenia dokumentu w częściach. Docelowo serial będzie miał ich cztery. Każda następna będzie bardziej szokująca od poprzedniej.

Pierwszy odcinek nosi tytuł: Adam Węsierski – historyk.

W tej części poznajemy osobę pisarza i wraz z nim śledzimy historię regionu, aż do momentu walki z aparatem bezpieki ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.

ZAPRASZAMY NA FILM.


Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook