27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Historyczny Pochód Borowiaków – spotkanie organizacyjne

2 min read
W czwartek 28 września w Książnicy Tucholskiej odbyło się spotkanie podsumowujące Historyczny Pochód Borowiaków.

Stanowiło ono okazję do podziękowań przekazanych osobiście przez Starostę Tucholskiego Michała Mroza wszystkim osobom, instytucjom, organizacjom i samorządom, które przyczyniły się do sukcesu tej imprezy i do tego, że odbyła się ona już sześć razy. Pamiątkowe dyplomy otrzymają także ci, którzy nie mogli przybyć na spotkanie. Rys historyczny Pochodu przedstawił Wojciech Kociński, który Pochód w Tucholi zainicjował, a do dziś wspiera i współorganizuje każdą kolejną jego edycję. Starosta przyjął wyrazy uznania za to, że podjął się kontynuacji tego ważnego wydarzenia i dba o jego rozwój. Podziękowania wypełniły jednak jedynie pierwszą część spotkania, druga poświęcona była spojrzeniu w przyszłość, w 2018 rok.

W dyskusji wypowiadali się m.in. Andrzej Wegner, który wraz z Kurkowym Bractwem Strzeleckim organizował w Tucholi międzynarodową imprezę na 10 tys. osób, Andrzej Glinski, który wraz z Cechem Rzemiosła i Przedsiębiorczości wielokrotnie uczestniczył w Pochodzie Gwarkowskim w Tarnowskich Górach (stanowiącym pierwowzór tucholskiego pochodu), przedstawiciel Tucholskiego Stowarzyszenia Pojazdów Zabytkowych Dragon, które od lat z powodzeniem organizuje imprezę, na którą przyjeżdża ok. 200 pasjonatów historii i motoryzacji nawet z najbardziej odległych zakątków naszego kraju, Piotr Marciniak, Dyrektor Technikum Leśnego w Tucholi, które przez wiele lat organizowało mistrzostwa Polski drwali oraz prowadzi Reprezentacyjną Orkiestrę Lasów Państwowych, Maria Ollick, Prezes Borowiackiego Towarzystwa Kultury, które organizuje lub współorganizuje wiele imprez o charakterze regionalnym, jak też wiele innych osób.

W gorącej dyskusji rozmawiano o tym, że konieczne jest jak najszybsze ostateczne określenie terminu HPB 2018, większość zebranych była zdanie, że Historyczny Pochód Borowiaków 2018 powinien stanowić integralną część Dni Borów Tucholskich a połączenie kilku imprez tego samego dnia powinno stanowić zachętę do uczestnictwa zarówno w obchodach Dni Borów Tucholskich, jak też w Historycznym Pochodzie Borowiaków.

Starosta Michał Mróz zapewnił, że dotychczasowa współpraca z samorządami gminnymi, w tym przede wszystkim z Gminą Tuchola, układała się bardzo dobrze, czego można spodziewać się także w przyszłości. Ze swojej strony zadeklarował, że Zarząd Powiatu Tucholskiego podejmie starania na rzecz ujęcia Historycznego Pochodu Borowiaków 2018 w budżecie Powiatu Tucholskiego w przyszłym roku.


tucholski.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook