27 lutego 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Huk petard i rac – ciężki czas dla czworonogów

3 min read

pies_burzaTa jedna jedyna noc w roku cieszy ludzi, którzy żegnają znienawidzony stary rok i cieszą się z nadejścia nowego. Tej niczym nie uzasadnionej radości towarzyszą eksplozje. To, co cieszy ludzi, stanowi koszmar dla wszystkich naszych „braci mniejszych”. Jak przetrwać ten trudny czas?

Noc sylwestrowa jest dla ludzi okazją do hucznego żegnania starego i witania nowego roku. Jednak nie wszyscy tego cieszą się z kolorowych fajerwerków na niebie. Dla wielu psów sylwester i wystrzały petard to jednak koszmar. Jak więc oszczędzić psu stresu w sylwestrowy wieczór?

 

Psi strach związany z sylwestrowymi wystrzałami to wbrew pozorom problem bardzo poważny. Wystrzałów boją się tylko niektóre zwierzęta, więc jeśli Twój pies nie będzie sobie nic robił z sylwestrowych fajerwerków to masz szczęście. Niestety dla wielu zwierzaków sylwestrowa noc jest koszmarem. Strach przed hukami może być ogromnym szokiem dla niektórych psów. Dlatego dbając o zdrowie i bezpieczeństwo naszego czworonoga powinniśmy jak najbardziej załagodzić jego „sylwestrowe lęki”.

Pod żadnym pozorem psa bojącego się huków nie powinno zabierać się na dwór podczas największego stężenia huków (tzn.fireworks-no w okolicach północy). W sylwestra ostatni spacer najlepiej odbyć wcześniej niż zwykle. Warto też pospacerować nieco dłużej, tak żeby pies nie tylko załatwił swoje potrzeby fizjologiczne ale także trochę się zmęczył. W tym okresie szczególnie zadbaj by pies miał przy obroży adresówkę z ważnym numerem telefonu. Wystraszone zwierze może w panice zerwać się ze smyczy i uciec.

Pod żadnym pozorem nie odpalaj petard ani fajerwerków w bezpośrednim pobliżu zwierzęcia. Tego typu zdarzenia mogą wystraszyć nawet psa, który do tej pory nie bał się fajerwerków. W domu należy zadbać o to, żeby wszystkie okna były szczelnie zamknięte. Dobre także zasłonić zasłony tak by intensywne światło materiałów pirotechnicznych nie docierało do naszego mieszkania.

W trakcie strzałów należy odwracać uwagę psa od wydarzeń zza okna. Pozwólmy mu na wybranie sobie bezpiecznego miejsca. Zadbajmy także o to, żeby spanikowane zwierze nie schowało się w miejscu z którego później nie będzie mogło wyjść. Dość częstym przykładem jest chowanie się psów w bębnach – takie otwory należałoby wcześniej zabezpieczyć.

FireworksAby zagłuszyć huk fajerwerków w domu można włączyć głośną muzykę lub telewizor. Unikajmy jednak „dzikich rytmów” i wybierzmy spokojniejsze gatunki muzyczne, najlepiej spokojną balladę albo muzykę relaksacyjną. Dobrze jeśli psa czymś zajmiemy. Uwagę czworonoga możemy odwrócić poprzez zabawę połączoną z częstowaniem smakołykami. Na „zestresowanego” psa nie wolno krzyczeć, dużo do niego mów w sposób spokojny i łagodny – pies musi wiedzie, że nic strasznego się nie dzieje.

Jakimś sposobem jest także podawanie psu w okresie końca roku słabych tabletek na uspokojenie. Konieczna w tym przypadku jest wcześniejsza wizyta u lekarza weterynarii, który dobierze odpowiednią dawkę i wskaże medykamenty, które można stosować u zwierząt. Pamiętaj, że nigdy nie należy podawać psu „ludzkich” tabletek bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem! By kuracja lekami uspokajającymi przyniosła zamierzony skutek odpowiednie działania trzeba podjąć kilka dni przez sylwestrem.

Najważniejsze jednak jest to, żeby pies w czasie „bombardowania” nie został sam w domu. Brak bliskości człowieka może spotęgować strach czworonoga.

___________________________

(red.)

żródło: HAU-HAU BLOG

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook