2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

I Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu

2 min read

uid_a42db9611aa3b013724c85103a6f64211365673021082_width_268_play_0_pos_3_gs_0Warsztatami dziennikarskimi prowadzonymi przez Piotra Kraśkę, kierownika redakcji „Wiadomości” i Jacka Skorusa, kierownika redakcji „Panoramy” rozpoczął się w czwartek I Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu. Słowo wstępne wygłosił Jacek Snopkiewicz, dyrektor Artystyczny Festiwalu.

Pierwszego dnia odbędzie się także spotkanie z Jerzym Kaźmierczakiem, dyrektorem Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP na temat „Cyfryzacja zbiorów TVP – dostęp do archiwów dziennikarskich”. Potem wyemitowane zostaną dwa przedstawienia Teatru Faktu TVP: „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” i „Czarnobyl” oraz premiera filmu dokumentalnego TVP1 „Wypadek” i pokaz filmu dokumentalnego „Dzieci Hitlera”.

Wieczorem zostanie wręczona nagroda Prezesa TVP za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu i dokumentu. Po niej uczestnicy Festiwalu spotkają się z gościem honorowym – Mariuszem Walterem.

Drugiego dnia odbędzie się m.in. panel o przyszłości sztuki faktu: reportażu, dokumentu, teatru faktu oraz konkursowy przegląd reportażu z lat 2011-2012. Specjalnym wydarzeniem będzie „Noc Reporterów”, gdzie swój warsztat, kulisy i zasady pracy i zaprezentują zespoły: Po prostu (TVP1), Sprawy dla Reportera (TVP1), Magazynu Ekspresu Reporterów (TVP2), Reportera Polskiego (TVP2), Reportażu TVP Info, Nowości – dziennika toruńskiego, Gazety Wyborczej oraz Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.

13 kwietnia uczestnicy toruńskiego Festiwalu wezmą udział w przeglądzie najciekawszej twórczości dokumentalnej z dorobku TVP oraz w spotkaniu z Joanną Moro, odtwórczynią głównej roli w serialu TVP1 o Annie German i z Katarzyną Gaertner, autorką piosenek dla Anny German.

Punktem kulminacyjnym Festiwalu będzie Gala Wręczenia Nagród oraz spektakl z wykorzystaniem tekstów Ryszarda Kapuścińskiego „Scena świata” z udziałem gościa specjalnego Alicji Kapuścińskiej.

Festiwal Sztuki Faktu będzie miejscem promocji gatunków misyjnych wyrastających z konkretnych zdarzeń, w tym reportażu, dokumentu, teatru faktu, odwołującym się do bogatej tradycji Telewizji Polskiej oraz kształtowania nowej generacji reporterów i dokumentalistów.

Żródło: http://tvp.info/informacje/kultura/i-festiwal-sztuki-faktu-w-toruniu/10710621

___________________________________________

Od redakcji…

Na festiwalu, pośród różnych produkcji, pojawi się film pt. „Wypadek”, który opowiada o trudnym powrocie do zdrowia,  po tragicznym w skutkach wypadku drogowym, Naszego, redakcyjnego kolegi.

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook