I stało się! Burmistrz Tucholi ostatecznie stracił swoje pióro…
2 min read…oczywiście w przenośni, bo tak naprawdę znalazło ono godnego następcę w postaci zwycięzcy VI edycji konkursu ortograficznego „O pióro Burmistrza”.
21 lutego br. (czwartek) rozstrzygnięto VI Konkurs Ortograficzny pt. „O Pióro Burmistrza” zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tucholi -Filię dla Dzieci i Młodzieży. W konkursowe szranki stanęło 26 uczestników ze szkół podstawowych klas IV- VI z gminy Tuchola.
Nagrodę główną – „Pióro Burmistrza” – zdobyła Natalia Hoppe, uczennica kl. IV SP nr 3 w Tucholi.
Przyznano też trzy wyróżnienia. Otrzymały je:
1. Emilia Mazurkiewicz – kl. VI SP w Legbądzie
2. Olga Pozorska – kl. VI SP nr 5 w Tucholi,
3. Inga Rzepińska – kl. VI SP nr 5 w Tucholi.
Laureatka głównej nagrody – Natalka Hoppe
Nagrodę główną i wyróżnienia podczas uroczystego spotkania wręczył laureatom Burmistrz Tucholi Tadeusz Kowalski.
Prace konkursowe oceniało jury w składzie:
Hanna Bronke– przewodnicząca jury, autorka dyktanda, dyrektor MBP w Tucholi,
Monika Słomińska – nauczyciel polonista, Gimnazjum nr 1 w Tucholi,
Jarosław Kania – nauczyciel polonista SP nr 3 w Tucholi,
Dagmara Olczak – nauczyciel polonista SP nr 1 w Tucholi,
Anna Kozłowska – sekretarz, starszy bibliotekarz MBP w Tucholi.Jak oceniło jury, najwięcej trudności w pisaniu sprawił temat dyktanda ( pisownia wielkich liter): Rok 2013 – Rokiem Tuwima ,tytuły wierszy – „Słoń Trąbalski”, „Ptasie radio” oraz wyrazy: przede wszystkim, na pewno, reguła, rzeżucha. ponadczasowych itp.
Dwie prace nie zawierały błędu ortograficznego. O rozstrzygnięciu zadecydowała ilość błędów interpunkcyjnych.Komisja zachęca dzieci do rozwijania swoich umiejętności poprawnego pisania przez ćwiczenie reguł ortograficznych oraz częsty kontakt ze słowem pisanym.
________________________________________
Również i my przyłączamy się do gratulacji i dziękujemy wszystkim osobom z inicjatywy których, odbył się ten wyjątkowy konkurs. We współczesności, rzekomo trudna sztuka prawidłowego pisania, a także mówienia, zdecydowanie schodzi na plan dalszy, co niepokoi i być może powoli, chyłkiem wchodzi do naszego życia. W czasach, kiedy ruchome obrazki i ich bylejakość, zdominowały wszelkie typy przekazów w mediach – słowo pisane staje powoli bastionem, który urasta do rangi, o której jeszcze kiedyś, nawet nie myśleliśmy.
(red)
Wykorzystano materiały z: http://www.tuchola.pl