11 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Jacek Pałkiewicz w tucholskiej MBP!!!

2 min read

***

Jeżeli to imię i to nazwisko jest Ci obce, to powinieneś się zwyczajnie wstydzić. W świecie celebrytów i wszelakich miernot spod znaku TV, istnieje jeszcze inny świat, ten który…” nie może zaginąć”.

Polska ma wyjątkowe szczęście, jeżeli chodzi o ludzi, którzy swojej pasji oddali się całkowicie, znamy ich wielu, jednak nikt tak nie elektryzuje tego środowiska, jak pan Jacek Pałkiewicz – sława wśród sław. Dla mnie to jakby uwspółcześnienie  Stanisława Szwarca-Bronikowskiego. (Boże, tego nazwiska też nie znasz?)

Jacek Pałkiewicz – członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie.

Dziennikarz, jeden z najbardziej aktywnych podróżników-eksploratorów naszych czasów. Niestrudzony organizator wypraw na wszystkich szerokościach geograficznych globu. Z zapałem dokumentuje pradawne kultury małych grup etnicznych, które pod niszczącymi wpływami naszej cywilizacji na zawsze znikają z powierzchni ziemi…

Od 40 lat przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie. Zanim został dziennikarzem Jacek Pałkiewicz zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie na głębokości 1600 m, poszukiwał diamentów w Sierra Leone, pływał jako kapitan na wielkich jachtach.
W 1975 r. przepłynął samotnie Atlantyk na 5 metrowej łodzi ratunkowej, bez radia i sekstantu. Jego rejs, pierwszy tego rodzaju w historii żeglugi, był swego rodzaju laboratorium psychologii kosmicznej. Badacze z NASA byli zainteresowani problematyką deprywacji w czasie jego 44- dniowej żeglugi i wykorzystaniem doświadczenia dobrowolnego rozbitka w warunkach ekstremalnej izolacji.
Założona przez niego w 1983 r. we Włoszech szkoła przetrwania stała się wzorem do naśladowania w wielu krajach. Współpracował z rosyjskim Centrum Szkolenia Kosmonautów w programie survivalowym. Uczył elitarne jednostki specjalne strategii przetrwania w odmiennych strefach klimatycznych.
Kierował wieloma ambitnymi wyprawami międzynarodowymi pod wszystkimi szerokościami geograficznymi świata w poszukiwaniu osobliwości ginących cywilizacji, niezwykłych zjawisk i ludzi. Poznał największe dżungle i pustynie naszej planety. Najczęściej podróżował w stylu dziewiętnastowiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach, bądź reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami.

Jacek Pałkiewicz jest autorem wielu książek, które w treści i akcji przypominają odrobinę twórczość Centkiewiczów, jednak przy bliższym poznaniu tej literatury, mamy pewność – Pałkiewicz, to również świetne pióro.

Panie, panowie na ostatnim, dwunastym już „Spotkaniu z pasjami”

28 listopada 2013 r. o godz. 1100 MBP w Tucholi gościć będzie znanego podróżnika, odkrywcę, autora książek podróżniczych – pana Jacka Pałkiewicza.

 ___________________________

Mariusz R.Fryckowski

Źródła:

              http://www.mbp.tuchola.pl

              http://www.palkiewicz.com/

              http://palkiewicz.blogspot.com/

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook