24 listopada 2020

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Jadą wozy kolorowe DONA&VASYLA prosto do Tucholi!

2 min read

Krótko po wstępach w pobliskim Czersku do naszego miasteczka zawita doskonale nam znana postać, która jest gwarantem najlepszej rozrywki. Już 31 marca DON&VASYL wystąpią przed naszą publiczności!

To nie jest pierwsza wizyta legendarnego romskiego barda i jego zespołu i bardzo się cieszymy z tego, że po problemach zdrowotnych lidera nie ma już śladu. Kultura romska zaskakuje, bawi i wzrusza, Don Vasyl jest jej najlepszym ambasadorem, to ważne w tych zwariowanych i niesprawiedliwych czasach.

Don Vasyl; właściwie Vasyl Szmidt, do roku 1989 Kazimierz Doliński (ur. 10 kwietnia 1950 w Łodzi) – romski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, poeta i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów. 15 lipca 2017 roku w Ciechocinku został laureatem Nagrody im. Ryszarda Ulickiego.

Pochodzi z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich z dynastii Baro Szero (Wielka Głowa). Urodził się w Łodzi w parku na Arturówku, gdyż miasto to znalazło się akurat na drodze cygańskiego taboru. Jego ojciec Jan wychował się w Łodzi, matka pochodziła z Warszawy Przez jakiś czas mieszkał w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie wychowywał się u boku słynnej cygańskiej poetki Papuszy.

Potem przeprowadził się do Włocławka, a obecnie mieszka na stałe w Ciechocinku na Kujawach. Na scenie występuje od 12 roku życia. Od 1984 śpiewa z własnymi zespołami. W 1987 założył zespół artystyczny Don Wasyl i Roma, który zmienił później nazwę na Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów odbywającego się nieprzerwanie od 1997.

Jego wiersze ukazały się w dwóch zbiorach poezji Kujawy piórem malowane (1995) oraz Twórcy regionu 2 (1996). Sam jest autorem tomiku wierszy Pasażerowie niebieskiego taboru (1998).

W 2005 uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Ma 3 dzieci – córkę Agnieszkę oraz synów Wasyla Juniora i Dzianiego. Obaj synowie związani są z przemysłem muzycznym.

21 października 2012 wystąpił w dwójkowym show Kocham Cię, Polsko!, w drużynie Katarzyny Zielińskiej.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook