22 października 2020

„Janowi Pawłowi II w hołdzie”. W Bydgoszczy zabrzmi oratorium „Sanctus” Włodzimierza Korcza.

2 min read

W najbliższą sobotę (11 kwietnia) zapraszamy do Bydgoszczy na zorganizowany przez samorząd województwa koncert „Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie”. Zabrzmi oratorium „Sanctus” Włodzimierza Korcza.  W związku z  10. rocznicą śmierci Papieża Polaka w regionie i całym kraju obchodzimy Rok Jana Pawła II.


Prawykonanie „Sanctusa” miało miejsce w przededniu kanonizacji Jana Pawła II, w kwietniu 2014 w Polskiej foto_1.jpg
Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Rok później, 11 kwietnia, w bydgoskiej bazylice św. Wincentego à Paulo wystąpią znani polscy wykonawcy: Olga Bończyk, Alicja Majewska, Dorota Osińska, Grzegorz Wilk, Zbigniew Wodecki oraz Jacek Wójcicki. Wokalistom towarzyszyć będzie Chór Kameralny Akademii Muzycznej z Bydgoszczy.  Za oprawę muzyczną odpowiedzialny jest Włodzimierz Korcz, autor oratorium. Zagrają muzycy Filharmonii Pomorskiej, Opery Nova i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli marszałek Piotr Całbecki i biskup bydgoski Jan Tyrawa. Samorząd województwa przeznaczył na realizację wydarzenia 100 tysięcy złotych. Więcej informacji tutaj.
Zachęcamy też do zwiedzenia wystawy „Papież i dzieci” w Urzędzie Marszałkowskim. Prace dzieci i młodzieży pochodzą ze zbiorów Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, które zostały nadesłane na ogólnopolski konkurs w 1999 roku (w związku z wizytą Jana Pawła II w naszym regionie).

Kujawsko-pomorskie obchody 10. rocznicy śmierci świętego Jana Pawła II rozpoczęły się 2 kwietnia. Tego dnia marszałek Piotr Całbecki, radni województwa Waldemar Przybyszewski i Przemysław Przybylski oraz sekretarz województwa Marek Smoczyk, złożyli kwiaty pod pomnikiem papieża w Toruniu (zdjęcia poniżej). Także 2 kwietnia w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w godzinie śmierci Papieża, zabrzmiało monumentalne arcydzieło Rachmaninowa „Całonocne czuwanie”. Utwór, na chór a capella i dwójkę solistów (alt i tenor), wykorzystuje tekst liturgii prawosławnej. Wystąpił Chór Opery i Filharmonii Białostockiej pod dyrekcją Violetty Bieleckiej. Przed koncertem Olgierd Łukaszewicz czytał wspomnienia o Janie Pawle II. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem  prymasa Polski Wojciecha Polaka i biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy. Więcej informacji na stronie  www.filharmonia.bydgoszcz.pl.
W całej Polsce obchodzimy ustanowiony przez Sejm Rok Jana Pawła II. Również sejmik województwa  ustanowił rok 2015 w województwie kujawsko-pomorskim Rokiem Jana Pawła II – Papieża Rodziny.

W Kujawsko-Pomorskiem w rocznicę pobytu Jana Pawła II w naszym regionie obchodzimy Święto Województwa. Data 7 czerwca, za sprawą pielgrzymek Ojca Świętego, symbolicznie łączy trzy największe miasta regionu: Włocławek, który Papież odwiedził w czasie pielgrzymki w 1991 r., oraz Bydgoszcz i Toruń, które gościły Jana Pawła II w 1999 r.

___________________

(red.)

kujawsko-pomorskie.pl/

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook