20 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Jest już trailer filmu „Habit i zbroja”!

2 min read

Toruń ponownie pokazał lwi pazur w dziele promocji miasta i regionu, wśród turystów. Tym razem  jest ona wyjątkowo oryginalna, ponieważ postanowiono nakręcić film w którym w rolę narratora wcielił się amerykański aktor, Stacy Keach, znany m.in. z filmu „Więzień nienawiści” oraz serialu „Skazany na śmierć”.

Dostępy jest już   trailer filmu, do którego zdjęcia w ubiegłym roku wykonywano m.in. w Toruniu. Premiera obrazu opowiadającego dzieje Zakonu Krzyżackiego ma odbyć się latem w sali koncertowej w toruńskich Jordankach. Produkcja jest już praktycznie gotowa, trwają jeszcze prace końcowe nad montażem i udźwiękowieniem. Reżyserem filmu jest Paweł Pitera, twórca „Świadectwa” o Janie Pawle II. Za scenariusz odpowiada nauczyciel historii Jan Wróbel, a za muzykę Robert Janson.

Film jest daleki od standardów, które pamiętam ze słynnego obrazu „Krzyżacy”, to jakby zaprzeczenie tamtej opowieści. W „Habicie i zbroi” głównym celem jest odmitologizowanie historii  zakonu oraz ukazanie przyczyn upadku państwa krzyżackiego. Trudno jest powiedzieć, dlaczego ten film tak łagodnie obchodzi się ze słynnymi Krzyżakami, może to kwestia wszechobecnej poprawności politycznej Torunia, który wielokrotnie udowadniał, że jest otwarty nie tylko na kwestie dotyczące multi – kulti.

Niestety, dopatrujemy się już na tym etapie, pewnych nieścisłości historycznych, ale te zarzuty możemy oprzeć wyłącznie o opisy osób trzecich, ale związanych z procesem produkcji filmu.

Pomimo wszystko, przed nami z pewnością ciekawy film, który warto obejrzeć, liczymy na to, że może pojawi się w nim wątek tucholski, który dotyczył słynnych mieczy i zaopatrzenia zakonu w cisowe łuki i żywność. Zdjęcia do dokumentu kręcone były również w Malborku, Gniewie, Lidzbarku i na Litwie, dziwne, że nie w Chełmnie.


(red.)

Na pdst.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook