19 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Jest śnieg, a będzie lód! Kolejna gwałtowna zmiana pogody, do powiatu wkroczył niż Elizabeth

2 min read

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla 10 województw. Wszystko ma związek ze zbliżającym się niżem Elizabeth.

Ostrzeżenia IMGW przed opadami śniegu dotyczą głównie całej północnej Polski. Pierwszy stopień obowiązuje w całym województwie zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz podlaskim.

Ponadto opady śniegu mogą także wystąpić w północnej części województwa wielkopolskiego, mazowieckiego oraz lubelskiego.

Opady będą się przesuwać z zachodu na wschód. Ostrzeżenia w zachodnich województwach obowiązują do dzisiaj, do godziny 12, natomiast na wschodzie kraju do godziny 22.

Pierwszy stopień ostrzeżenia przed śniegiem oznacza, że prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 8 cm. Porywisty wiatr może także miejscami powodować zawieje śnieżne.

Jednak to nie koniec „dobrych wiadomości”, śnieg się topi, a być może za chwilę spadnie deszcz, obniży się temperatura i wszystko błyskawicznie zamarznie. Nasze piękne brukowe chodniki zamienią się w lodowisko,a drogi przypominać będą tor bobslejowy. Piesi będą mieli szansę coś sobie złamać, a kierowcy wyklepać. W obu przypadkach wszyscy spotkamy się w szpitalu, najpewniej spędzając 4 godziny w oczekiwaniu na swoją kolej, przed drzwiami pomocy doraźnej.

Ponieważ będzie bolało, warto zaopatrzyć się we własne krzesło i lek „od Goździkowej”, bo na coś lepszego liczyć nie można.

Jak to mawiał Dobrodziej? „I niech was Bóg ma w swojej opiece!”.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook