22 stycznia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Jesteś seniorem i masz czas? Zostań przewodnikiem po Borach Tucholskich!

3 min read
Bory Tucholskie to niezwykła skarbnica natury i kultury. Ten cudowny labirynt jest wprawdzie dostępny dla wszystkich, ale odnalezienie ukrytych w nim skarbów jest dużo łatwiejsze przy pomocy przewodnika.

Doświadczonego przewodnika, który nie tylko pomoże w znalezieniu najciekawszych miejsc, ale także opowie ich historię, wydobywając z nich pełnię piękna i ukryte znaczenia.

Pomysł na projekt

Przewodników po tym terenie jest niewielu, więc Lokalna Grupa działania Bory Tucholskie we współpracy z Powiatem Tucholskim postanowiła zrealizować projekt pod nazwą „Bory Tucholskie dla Seniora” – projekt mający na celu przygotowanie dwudziestu osób dysponujących dużym doświadczeniem życiowym (w wieku 60+) do pełnienia roli profesjonalnych przewodników terenowych, wyposażenie ich w wiedzę i umiejętności potrzebne do pomagania innym w poznawaniu uroków tej wspaniałej okolicy. Bardzo ważną częścią projektu jest zwrócenie uwagi na dostępność oferty dla seniorów – nie każdy bowiem jest w stanie wspinać się po drzewach czy walczyć z bystrym nurtem rzeki, a przecież przyroda oferuje warunki do aktywnego wypoczynku dla każdego.

Szkolenia dla Seniorów

W ramach projektu przewidziane jest 140 godzin bezpłatnego, profesjonalnego kursu przewodnickiego oraz 6 wyjazdów terenowych, co pozwoli zainteresowanym zdobyć lub pogłębić wiedzę niezbędną przewodnikowi terenowemu do oprowadzania wycieczek po Borach Tucholskich. Certyfikat, którym zakończony będzie kurs, będzie gwarancją profesjonalnego poziomu otrzymanego wykształcenia.

Zaproszenie do udziału

Zapraszamy więc osoby w wieku przekraczającym 60 lat, z co najmniej średnim wykształceniem, lubiące kontakt z ludźmi, do zgłaszania swojego zainteresowania kursem. Ograniczenia ruchowe czy słabszy wzrok nie stanowią przeszkody – zapewniamy pomoc. Wiosną i latem 2017 roku planujemy bardzo intensywne zajęcia: dwa razy w tygodniu, przez ok. 3 miesiące. To duże wyzwanie, ale oferujemy bezpłatnie ciekawe wykłady i zajęcia terenowe (zgodne z programem PTTK), których normalna cena wynosi ok. 3 tys. zł. Zgłoszenia można przesyłać na adres borydlaseniora@gmail.com

Zaproszenie dla grup

W drugiej części projektu, planowanej na jesień 2017 roku, uczestnicy kursu będą mieli okazję wytyczyć i sprawdzić kilka najciekawszych i najbardziej dostępnych dla seniorów tras, jak też oprowadzić (w ramach projektu) kilka grup senioralnych. Będą też mogli wykorzystać w przyszłości zdobytą wiedzę i umiejętności do oprowadzania po Borach Tucholskich kolejnych grup (także odpłatnie), rozszerzając tym samym ofertę turystyczną naszej okolicy. Więcej informacji na ten temat będzie można znaleźć na stronie www.facebook.com/borydlaseniora oraz na stronie projektu, która jest w trakcie realizacji.

Realizatorzy i sponsorzy

Projekt realizowany przez LGD Bory Tucholskie przy współpracy Powiatu Tucholskiego finansowany jest ze środków programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych (ASOS) Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Koordynatorem projektu jest Michał Bucholz, który nie tylko jest specjalistą od turystyki, ale także reprezentuje grupę „60+”. Promocją zajmuje się Karol Gutsze, a kwestie organizacyjne zapewnia Magdalena Kurpinowicz przy wsparciu biura LGD.

Zapraszamy osoby w wieku „60+” do udziału w projekcie!


tucholski.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook