Już siódmego lipca odbędzie się koncert inauguracyjny trzeciej edycji Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi!
5 min readPrzed nami III Letni Festiwal Organowy Tuchola 2013, wydarzenie bez precedensu, to właśnie na nie tak cierpliwie czekamy cały rok. Ta chwila się zbliża, a jeden z najpiękniejszych kościołów w całym powiecie, znowu przez chwilę zamieni się w gigantyczna salę koncertową. Kościół pw. Bożego Ciała prócz niesamowitej bryły ma coś jeszcze…, doskonałą akustykę i wyjątkowy instrument – organy.
W koncercie inaugurującym udział wezmą Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyr. Mariusza Mroza. Przed klawiaturą organową zasiądzie pan Błażej Musiałczyk.
W niedzielny wieczór 070.07. 2013 podziwiać będziemy wykonanie utworów:
- „Kryste, dniu naszej światłości” – Wacław z Szamotuł
- D. Buxtehude – Nun komm der Heiden Heiland – org. solo
- „Sanctus – Benedictus” – T. Victoria
- „Crucifixus” – A. Lotti
- „Virga Jesse” – A. Bruckner
- „Ave Maria (Angelus Domini)” – F. Biebl
- „Bogorodice Diewo” – S. Rachmaninov
- J.S. Bach – Fantazja G-dur – organy solo
- „Blagoslowi dusze moja” – S. Rachmaninov
- „Popule Meus” – L. Bardos
- „Zdrowaś Królewno Wyborna” – A. Koszewski
- „O vos omnes” – S. Gadziemba-Trytek
Przed nami III Letni Festiwal Organowy Tuchola 2013, wydarzenie bez precedensu, to właśnie na nie tak cierpliwie czekamy cały rok. Ta chwila się zbliża, a jeden z najpiękniejszych kościołów w całym powiecie, znowu przez chwilę zamieni się w gigantyczna salę koncertową. Kościół pw. Bożego Ciała prócz niesamowitej bryły ma coś jeszcze…, doskonałą akustykę i wyjątkowy instrument – organy.
W koncercie inaugurującym udział wezmą Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej pod dyr. Mariusza Mroza. Przed klawiaturą organową zasiądzie pan Błażej Musiałczyk.
W niedzielny wieczór 070.07. 2013 podziwiać będziemy wykonanie utworów:
- „Kryste, dniu naszej światłości” – Wacław z Szamotuł
- D. Buxtehude – Nun komm der Heiden Heiland – org. solo
- „Sanctus – Benedictus” – T. Victoria
- „Crucifixus” – A. Lotti
- „Virga Jesse” – A. Bruckner
- „Ave Maria (Angelus Domini)” – F. Biebl
- „Bogorodice Diewo” – S. Rachmaninov
- J.S. Bach – Fantazja G-dur – organy solo
- „Blagoslowi dusze moja” – S. Rachmaninov
- „Popule Meus” – L. Bardos
- „Zdrowaś Królewno Wyborna” – A. Koszewski
- „O vos omnes” – S. Gadziemba-Trytek
DR MARIUSZ MRÓZ
Urodził się w 1968 roku. Naukę muzyki rozpoczął w PSM I i II stopnia w Olsztynie w klasie skrzypiec. Studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej w Gdańsku, na wydziale dyrygentury chóralnej. Jest laureatem ogólnopolskiego konkursu młodych dyrygentów w Poznaniu. Uczestniczył w mistrzowskim kursie dyrygentów w Brugii (Belgia). W latach 1991 – 2000 pracował z Sopockim Chórem Kameralnym „CONTINUO”, a w okresie 2004-2009 z chórem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Elblągu.
Jest organizatorem życia muzycznego na Politechnice Gdańskiej (koncerty symfoniczne, oratoryjne, kameralne, festiwale chóralne ogólnopolskie i międzynarodowe). W latach 2000-2012 był prezesem Gdańskiego oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr a także członkiem Zarządu Głównego PZCHiO w Warszawie. Odznaczony Złotą Odznaką Honorową PZCHiO. Realizuje się również w roli pedagoga i dyrygenta symfonicznego prowadząc orkiestrę: Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku (od 2007 do dziś) oraz zajęcia akademickie z dyrygentury chóralnej. Od października 2009 – Adiunkt na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w Instytucie Muzycznym.
Z Chórem Politechniki Gdańskiej koncertował we Włoszech, w Austrii, Niemczech, Belgii, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Estonii, Czechach, Meksyku, na Litwie oraz na Węgrzech. Zaś z pozostałymi zespołami min. w Danii, Szwecji, Holandii i w Wielkiej Brytanii.
Pasją muzyczną Mariusza Mroza jest muzyka cerkiewna, której ukoronowaniem stała się seria tematycznych koncertów z Chórem PG w Gdańsku, Toruniu, Gostyniu i Bydgoszczy (2007-2009), praca doktorska (rok 2006) oraz płyta nagrana w maju 2008 w murach Cerkwi św. Mikołaja w Gdańsku.
AKADEMICKI CHÓR POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
Historia utworzenia zespołu śpiewaczego związanego z Politechniką Gdańską sięga roku 1958 i wiąże się z osobami Leona i Ireneusza Łukaszewskich. Oficjalna rejestracja działalności Chóru Politechniki Gdańskiej nastąpiła w listopadzie 1965 roku, kiedy na Politechnice powstał zespół kameralny pod nazwą „Collegium Academicum Musicae Antiqae”. W styczniu 1968 roku – na życzenie senatu uczelni – CAMA zmieniła nazwę na Chór Politechniki Gdańskiej. Obecnie zespół nosi nazwę Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Kierownictwo artystyczne Chóru sprawowali kolejno Dyrygenci: Andrzej Lewandowski (1965-1980), Jan Łukaszewski (1980-1992).
W roku 1992 kierownictwo muzyczne chóru przejmuje młody, utalentowany absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku – Mariusz Mróz. Wraz ze zmianą dyrygenta wzrasta aktywność artystyczna Chóru, który oprócz wykonywania muzyki oratoryjnej i a’cappella zajmuje się także działalnością charytatywną – do największych zasług Chóru należą: pierwszy koncert muzyki poważnej na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 1993 roku, koncerty dla ofiar pożaru w Stoczni Gdańskiej w latach 1994 i 1999 oraz Requiem dla ofiar powodzi tysiąclecia w 1997 roku, a w 2008 roku koncert na rzecz odbudowy Kościoła pod wezwaniem św. Katarzyny w Gdańsku oraz kilkakrotne występy dla gdańskiego Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza.
W latach 1992-2010 Chór sięga po najwyższe laury na rozmaitych konkursach krajowych w Rumi, Szczecinie, Hajnówce, Łodzi, Bydgoszczy, Białymstoku, Legnicy i Bielsku-Białej. Oprócz tego Politechnika Gdańska chwaliła się swoim zespołem za granicą – chórzyści mieli okazję występować w Niemczech, Hiszpanii, Belgii, Austrii, Danii, Estonii, Czechach, na Litwie i na Węgrzech, we Włoszech, Francji oraz w Meksyku, zaś w kwietniu 2011 roku po raz drugi wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Montreux, w Szwajcarii. W październiku 2011 roku chór zdobył Grand Prix oraz inne cenne nagrody na Festiwalu Chórów w Bielsku-Białej. W sierpniu 2012 roku chór zdobył II nagrodę na Ohrid Choir Festival w Macedonii a w marcu tego roku Złoty Dyplom na VI Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy .
Poza startami w konkursach Chór Politechniki Gdańskiej angażuje się w rozmaite projekty dotyczące wykonań większych dzieł muzycznych wraz z orkiestrami i solistami z całego Pomorza: do niedawnych oratoriów należą między innymi ‘Missa Pro Pace’ Wojciecha Kilara, ‘Nieszpory’ Józefa Zeidlera, ‘Msza Koronacyjna’ oraz ‘Requiem d-moll’ Wolfganga Amadeusza Mozarta, ‘Oratorium Christus’ F. Liszta, Magnificat Johna Ruttera oraz nagranie dzieł M. Koperskiego na festiwalu Musica Sacramontana w Gostyniu.
Najważniejsze osiągnięcia zespołu w czasie ostatniej dekady:
- – XII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Religijnej im. ks. S. Ormiańskiego w Rumi 2000 – I miejsce
- – XXXVII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach 2003 – Dyplom Brązowy
- – Międzynarodowy Konkurs Muzyki Cerkiewnej w Białymstoku 2004 i w Hajnówce 2006 – III miejsce
- – Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy 2005 – II miejsce
- – XLI Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Montreux w Szwajcarii 2005 – Nota Excellent
- – Międzynarodowy Festiwal Chórów Akademickich IFAS 19 w Pardubicach 2006 – Dyplomy Złoty i Srebrny
- – XI Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis” w Łodzi 2008 – I miejsce
- – 45 Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach 2010 – Dyplom Złoty i Srebrny
- – 47 Międzynarodowy Festiwal Chóralny w Montreux w Szwajcarii 2011 – Nota Tres Bien
- – 7 Międzynarodowy Festiwal Chóralny „Gaude Cantem” w Bielsku-Białej 2011 – Grand Prix, Złote Dyplomy
- – Ohrid Choir Festival , Ochryda Macedonia 2012 – II nagroda
- – VI Ogólnopolski Konkurs Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy 2013 – złoty dyplom.