8 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kącik wspomnień. Jedna z największych imprez świata odbyła się w…Tucholi!!!

2 min read

 

W 2004 roku Tuchola  ponownie stała się miejscem do którego z całego świata, choć przede wszystkim z Europy podążali wielbiciele gry Go. Europejski Kongres Go to największa na świecie impreza poświęcona tej grze. Są imprezy liczniejsze – np. w Chinach, Korei czy Japonii, lecz żadna z nich nie gromadzi ponad 500 graczy w jednym miejscu przez bite dwa tygodnie. Podobny Kongres w USA gromadzi o połowę mniej uczestników i trwa raptem… tydzień.
Wróćmy więc do Tucholi, bo właśnie w Tucholi w 1995 zorganizowano 39 Europejski Kongres Go. Mistrzostwo Europy zdobyła wówczas Guo Juan z Holandii, która jednakowoż gry nauczyła się w młodości w Chinach. Kongres był sukcesem, do dziś wielu graczy wspomina znakomitą atmosferę i dobrą organizację.


Podobała się także Tuchola i jej mieszkańcy, a Kongres był wielką promocją Tucholi, np. nazwa Tuchola po raz pierwszy pojawiła się w Internecie. Głównym organizatorem był Janusz Kraszek (Mistrz Europy w Go w 1983), zaś dobrym duchem wspaniałego spotkania Włodzimierz Malinowski z Tucholi, który zrobił wszystko, co możliwe, aby Kongres odbył się właśnie u nas i… udało się!
Decyzja o tym, że Tuchola będzie miastem Kongresu 2004 zapadła w Berlinie w 2000r. Walce o to aby organizacja przypadła Tucholi, zabiegał o to kolejny już raz Włodek Malinowski. Nic dziwnego, że w 2004 roku dokonał się swoisty przełom. Impreza udał się tak wspaniale, że pomimo upływu lat, jeszcze dzisiaj uczestnicy spotkania ze łzą w oku wspominają, tamtą, wyjątkową atmosferę.

 

Owszem, był i mały niedosyt, ale nie ze strony organizatora, a władz miasta, które nie wykorzystały kolejny już raz okazji dla wypromowania nie tylko miasta, ale i regionu, a szkoda, straciliśmy na tym głównie my – mieszkańcy.  Już za kilka chwil w Tucholi pojawią się strzelcy kurkowi z całej Europy, niestety i tym razem impreza nie ma takiej oprawy, na którą zasługuje. Czyżby kolejny już raz przeszła nam koło nosa okazja do promocji? Obyśmy się mylili, ale to raczej mało prawdopodobne.

 

Powspominajmy to, co działo się w Tucholi w 2004 roku.

 

 

Materiały w oparciu o teksty Włodzimierza Malinowskiego z Jego strony internetowej: http://www.go.tuchola.pl zachęcamy do odwiedzin tego wyjątkowego miejsca.

Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook